Studené zábaly k zahřátí
Jsou to aplikace studené látky zakryté flanelem na různé části těla. Tělo na to reaguje tak, že dojde k zahřátí. Zlepší se cirkulace a lépe se rozproudí krev, která léčí a promývá postiženou oblast. U pacientů, kteří jsou příliš křehcí, aby mohlo dojít k zahřátí, používáme suché studené obklady z lednice apod.
Zahřívající obklad na krk
Tento obklad pokud je na místě několik hodin snižuje záněty a léčí. Velmi často se používá v domácí léčbě při bolestech v krku, zánětu mandlí, laryngitidě a zánětu Eustachovy trubice. Maminky dávají tento obklad dětem večer a ráno je suchý.
Vezmeme si přírodní bavlnu nebo plátno (šátek) dostatečně široké a dlouhé, aby se krk dal obmotat dvakrát. Dále flanel nebo jinou teplou látku a spínací špendlíky.
Vyždímej látku ve studené vodě a přilož na krk. Dobře oviň flanelem (pokud možno dvojitou vrstvou, záleží na materiálu). Příliš neutahuj, ale zase aby obklad dobře přiléhal. Pevně obklad sepni zavíracími špendlíky. Při zánětu mandlí a Eustachovy trubice je lepší přiložit obklad i směrem vzhůru k uchu a přichytit ho dle potřeby obinadlem.
Obklad druhý den ráno sundej. Měl by být suchý. Poté, co sundáš obklad, vydrhni krk látkou vyždímanou ve studené vodě.
Zahřívající obklad na klouby
Tento obklad se používá na kolena, kotník, loket, zápěstí, rameno. Často se využívá při revmatu a revmatické horečce, ale je plno jiných situací, kdy klouby bolí a jsou hůře pohyblivé a tehdy tento obklad použijeme.
Aplikuje se podobně jako obklad na krk. Před přiložením studené látky můžeš nakapat na látku mentolový nebo jiný olej pro uvolnění bolesti a tímto se ještě urychlí a zvýší prokrvení dané oblasti. Aby obklad lépe držel je vhodné použít obinadlo.
Zahřívající obklad na bederní oblast
Tento obklad je jeden z nejvíce účinných obkladů. Používá se při všech formách trávicích problémů, neurastenii, anémii jater, insomnii, žloutence, zácpě a podobných stavech. Z tohoto důvodu se všeobecně používá v noci.
Pacient leží na zádech a na hruď a klín je mu přiložen flanel (teplá látka). Na břicho se poté přiloží látka vyždímaná ve studené vodě. Je také možné vzít velký kus látky a namočit pouze část, která bude na břichu. Celou oblast zakryjeme teplou látkou a pokud chceme uvolnit žaludku od překyselení, překryjeme ještě igelitem a vše zastrčíme po stranách těla. Studený obklad by měl být až po pacientovy kyčelní klouby.
Někdy se přikládá na oblast žaludku termofor s teplou vodou. Když později obklad sundáváš, omyj oblast chladnou vodou a dosucha pořádně vytři.
Doktor Kellog používal tzv. „mokrý pás“. Což byl obklad ze studeného plátna, které se omotalo kolem bederní oblasti. Takže obklad zakrýval předek, boky i zadek spodní části trupu. Doktor Kellog říkával, že to má přesahovat pár centimetrů nad linií pupku a pár centimetrů pod linii kyčelních kostí.
Zahřívající obklad na hruď
Tento obklad postupně zvyšuje teplotu kůže hrudi a takto pomáhá k ulevení různých problémů hrudi a plic. Obklad má velký účinek například při bronchitidě, nachlazení, dýchacích problémech, zánětu dýchacího ústrojí, při zápalů plic – v akutním stádiu použij pouze suchý chlad (vychlazená látka např. v lednici), dále při zánětu pohrudnice (pleuritida), dávivém kašli, záškrtu, astmatu a při podobných situacích.
Je dobré si připravit takový obklad podle vlastní míry, protože se tento obklad používá při různých onemocněních. Z velké teplé flanelové košile si odstřihneme rukávy a část spodní části, aby vzniklo něco jako krátká vesta. Můžeme si to udělat i ze zvláštního kusu teplé látky jako nátělník rozstřihnutý po stranách. Dále potřebujeme plátno – staré prostěradlo.
Zahřej pacientovi hruď například teplou vodou nebo párou. Vyždímej plátno ve studené vodě z kohoutku a přilož na přední i zadní část hrudi. Je možné na mokré plátno přidat nějaký teplo vyvolávající olej, kafr nebo něco podobného. Pokud chceš, aby se pacient více potil, přilož na plátno ještě igelit a potom rychle zabal celou hrud do teplé flanelové vesty (viz výše). Připevni spínacími špendlíky.
Tento obklad by měl být dobře vyždímán a pacient dobře pozakrývaný, aby nedošlo k ochlazení a aby se dostavila správná reakce těla. Je potřeba obklad rozložit po celé hrudi rovnoměrně, ale ne příliš pevně, aby nebyl omezen pohyb hrudi při dýchání. Pacient by měl po chvíli cítit příjemné teplo.