Vítáme Vás na stránkách www.nasezdravi.ic.cz
Vaše vzkazy
Praktická teorie - Zdravé tělo
Z našich článků
Naše zdraví - Stránky o zdravém životním stylu a duchovním životě. (c) 2007    nasezdravi@seznam.cz
tea tree
Další články
Tea Tree Oil – olej z čajovníku australského

Co to je Tea Tree Oil – čajovníkový olej? 
Latinský název: Melaleuca alternifolia
Jiné názvy: Melaleuca olej, Australský čajovníkový olej

Čajovníkový olej je získáván parní destilací z listů stromu Melaleuca alternifolia, a rostliny pocházející z Austrálie.V historii se listy z toho stromu používaly na čaj, proto vznikl název olej z čajovníku. Část, která se používá jako lék, je olej získaný z listů.

Proč lidé používají čajovníkový olej?

Olej z čajovníku má dlouhou historii tradičního použití. Australští domorodci používali čajovníkové listy na kožní rány, popáleniny a infekce tak, že rozdrtili listy a aplikovali je na postiženou oblast.. Olej z čajovníku obsahuje terpenoid, který má antiseptické a antimykotické (proti plísňové) vlastnosti. Je charakteristický vysokým obsahem aktivní látky (terpinen-4-ol),  díky němuž je čajovníkový olej tak antimikrobiální.

  • ·        Akné
  • ·        Atletická noha
  • ·        Lupy
  • ·        Vaginitida (zánět pochvy)
  • ·        Moučnivka
  • ·        Nemoc ozubice
  • ·        Jako antiseptikum
  • ·        Vředy
  • ·        Vši        
  • ·        Ekzém
  • ·        Lupenka
  • ·        Kvasinkové infekce
  • ·        Kožní infekce způsobené zlatým stafylokokem

Zdroje  oleje z čajovníku

Olej z čajovníku je většinou k dostání jako čistý olej. Je také součástí mastí, krémů, pleťových mlék, mýdel a šampónů. Čajovníkový olej by neměl být zaměňován za čínský čajovníkový olej, kajeputský olej, kanucký olej, manucký olej, ti čajovníkový olej a niauouli olej.

Co mluví pro olej z čajovníku ?

Je zde pouze pár starších klinických testů, které se zabývaly účinkem olej z čajovníku na lidi. 

  • Atletická noha

Náhodný kontrolovaný test  prokázal jako řešení čajovníkový olej ve 25% případů, v druhé skupině 50% řešení čajovníkovým olejem a placebo efekt v 158 případech u lidí s atletickou nohou. Po aplikaci dvakrát denně po dobu 4 týdnů dvě skupiny, které používaly čajovníkový oleje, byly významně účinnější než placebo efekt.
V 50% skupině čajovníkového oleje se 64%  lidí vyléčilo, ve srovnání s 31% ve slupině placebo efektu. Čtyři lidi, kteří používali čajovníkový olej studii přerušili, protože se u nich objevila dermatitida (která se zlepšila když přestali používat olej z čajovníku). Kromě toho se neobjevily žádné nežádoucí účinky.

  • Plísňová infekce u prstů na nohou

Náhodný kontrolovaný test uveřejněný v Journal of Family Practice vzal v úvahu aplikaci čajovníkového oleje u 177 lidí s plísňovou infekcí prstů na nohou. Po 6 měsících došli k závěru, že olej z čajovníku je stejně účinný jako clotrimazol (proti plísňová mast).

Další náhodný kontrolovaný test prokázal účinnost a bezpečnost krému obsahujícího 5% čajovníkový olej u 60 lidí s plísňovým onemocněním na prstech u nohou. Po 16 týdnech se u 80% lidí používajících tento krém prokázalo významné zlepšení ve srovnání s nikým ve skupině s placebo efektem. Mezi vedlejší účinky patřily mírné záněty. .

Třetí studie sledovala 100% čistý čajovníkový olej ve srovnání s clotrimazolem (proti plísňová mast) u 112 lidí s plísní na prstech u nohou. Olej z čajovníku byl stejně tak účinný jako antimykotikum.

  • Akné

Nezávislá kontrolní studie provedená Dermatologickým oddělením Královské nemocnice prince Alfréda v Austrálii porovnával účinnost a snášenlivost 5% gelu z čajovníkového oleje s 5% benzoylperoxidovým krémem  u 124 lidí s mírným nebo středně těžkým akné. Lidé v obou skupinách prokázali značné zlepšení na zanícených a nezanícených postižených místech (otevřené a zavřené rány) po tříměsíčním období, i když byl olej z čajovníku méně účinnější než benzoylperoxid. Sice to čajovníkovému oleji z počátku trvalo déle, než začal být účinný, bylo zde však méně vedlejších účinku. Ve skupině používající benzoylperoxid mělo 79% lidí vedlejší účinky jako je svědění, bodání, pálení a suchost. Badatelé došli k závěru, že ve skupině používající olej z čajovníku bylo mnohem méně vedlejších účinků.

  • Lupy

Nezávislá studie zjistila pozorovala jak působí používání šampónu s 5% čajovníkovým olejem u 126 lidí s méně nebo středně hodně lupy. Po 4 týdnech šampón z čajovníkového oleje značně snížil příznaky lupů.

Bezpečnostní informace

Jedna studie ukazuje, že olej z čajovníku může měnit hladinu hormonů. Existují tři případy nevysvětlitelného zvětšení prsní tkáně u chlapců. Lidé hormonálně citlivější, lidé mající rakovinu, těhotné nebo kojící ženy by neměly používat olej z čajovníku, pokud mají jinou možnost přírodní léčby.
Občas se mohou objevit alergické reakce, počínaje mírnými dermatitidami až po těžké puchýře. U někoho může čajovníkový olej zapříčinit podrážděnou kůže, zčervenání, a svědění.
Čajovníkový olej by se neměl užívat vnitřně ani v malých dávkách. Může způsobit zhoršenou imunitu, průjem a potenciálně smrtelnou depresi centrálního nervového systému (přílišnou spavost, zmatek, koma).
Olej z čajovníku v zubních pastách a ústních vodách je obecně považován za neškodný, protože se nepolyká.
Neužívejte čajovníkový olej, když jste těhotná nebo kojíte.
Dejte jej pryč z dosahu dětí a zvířat.   **konec**


Zdroj: Bassett IB, Pannowitz DL, Barnetson RS. A comparative study of tea-tree oil versus benzoylperoxide in the treatment of acne. Med J Aust. (1990) 153 (8): 455-458.

Buck DS, Nidorf DM, Addino JG. Comparison of two topical preparations for the treatment of onychomycosis: Melaleuca alternifolia (tea tree) oil and clotrimazole. J Fam Pract. (1994) 38 (6): 601-605.

Crawford GH, Sciacca JR, James WD. Tea tree oil: cutaneous effects of the extracted oil of Melaleuca alternifolia. Dermatitis. (2004) 15 (2): 59-66.

Hammer KA, Carson CF, Riley TV, Nielsen JB. A review of the toxicity of Melaleuca alternifolia (tea tree) oil. Food Chem Toxicol. (2006) 44 (5): 616-625.

Henley D, Lipson N, Korach K, Bloch C.
Prepubertal Gynecomastia Linked to Lavender and Tea Tree Oils. "New England Journal of Medicine", Feb. 1, 2007.

Morris MC, Donoghue A, Markowitz JA, Osterhoudt KC. Ingestion of tea tree oil (Melaleuca oil) by a 4-year-old boy. Pediatr Emerg Care. (2003) 19 (3): 169-171.

Satchell AC, Saurajen A, Bell C, Barnetson RS. Treatment of interdigital tinea pedis with 25% and 50% tea tree oil solution: a randomized, placebo-controlled, blinded study. Australas J Dermatol. (2002) 43 (3): 175-178.

Satchell AC, Saurajen A, Bell C, Barnetson RS. Treatment of dandruff with 5% tea tree oil shampoo. J Am Acad Dermatol. (2002) 47(6) :852-855.

Syed TA, Qureshi ZA, Ali SM, Ahmad S, Ahmad SA. Treatment of toenail onychomycosis with 2% butenafine and 5% Melaleuca alternifolia (tea tree) oil in cream. Trop Med Int Health. (1999) 4 (4): 284-287.
Akné
Kožní vyrážky jsou často způsobeny kozumací velkého množství masa, bílého cukru, denaturované mouky (ne celozrnné a čerstvě pomleté), vajíček a stimulantů (k tomu patří i koření), nebo také nedostatkem zdravé stravy jako je čerstvá zelenina, celozrnné potraviny, ovoce, ořechy a luštěniny. Kožní problémy často následují nebo se objeví při problémech s plícemi nebo tlustým střevem. Celý článek najdeš zde


Alkoholová závislost
Alkohol je dobrý podvodník: člověk se cítí šťastný, když je mu mizerně, a silný, když je slabý. Ničí to jeho játra, kazí manželství, ubližuje dětem, nabourává jeho zaměstnání, zkrátka alkohol dělá z člověka „flákače“. Celý alkoholový průmysl by měl být zakázaný, protože pouze dělá z lidi hlupáky za velké peníze. Celý článek najdeš zde


Deprese
Deprese může být zapříčiněna ztrátou milované osoby nebo zaměstnání, alergií na nějaké jídlo, hypoglykémii, problémy v prostředí, kde se nacházím, nebo období menopausy. Může to být cokoliv, co naruší u člověka význam hodnoty, stability, bezpečí nebo efektivnosti.
Čtyřicet procent lidí trpících tímto problémem má jednoho nebo oba rodiče, kteří tím také trpí. Celý článek najdeš zde


Lupy
Často se to stává těm, kteří mají mastné vlasy, jelikož takhle jsou náchylnější ke vzniku povrchového akutního nebo chronického bakteriálního prostředí na kůži.
Příčinou je, že mazové žlázy produkují více mazu. Tento maz slepuje dohromady buňky a kůži. Nadbytek produkce mazu může být způsoben nedostatkem některých z živin. Celý článek najdeš zde


Brambory
Správně biologicky pěstované brambory, nejlépe v písčité půdě, mají jemnou chuť, která připomíná ořechy, ale není tak výrazná. Brambory můžeme jíst i syrové, 3x denně, aniž by se nám zprotivily, nebo abychom jimi byli přesyceni.
Jsou-li však brambory pěstované pomocí umělých hnojiv, chutnají odporně a škrábou v krku, musí to být tedy jedině brambory z vlastní zahrádky.  Celý článek najdeš zde


Vápník a zdravé kosti
Vápník je potřeba pro stavbu a obnovu kostí a zubů. Je podstatný pro funkci srdce a svalů. Chrání před vstřebáváním radioaktivního stroncia. Je potřebný pro srážení enzymů a krve. Je velmi důležitý v těhotenství a kojení. Urychluje všechny léčivé procesy. Pomáhá udržovat vhodný soulad mezi sodíkem, draslíkem a magnéziem. Je potřebný pro léčbu osteoporosy, snižuje vysoký krevní tlak. Zklidňuje srdeční funkce a má tendenci snižovat bolest. Celý článek najdeš zde


Využití a aplikace čárklu
Čárkl je velmi účinnou pomocí při průjmech, dyspepsii, střevních problémech, nadýmání, autointoxikaci, vředech a dalších často velmi vážných problémech zažívacího ústrojí. Také velmi pomáhá při páchnoucí stolici a zácpě, pokud se smíchá s olivovým olejem. Celý článek najdeš zde


Tea Tree Oil
Olej z čajovníku má dlouhou historii tradičního použití. Australští domorodci používali čajovníkové listy na kožní rány, popáleniny a infekce tak, že rozdrtili listy a aplikovali je na postiženou oblast.. Olej z čajovníku obsahuje terpenoid, který má antiseptické a antimykotické (proti plísňové) vlastnosti. Je charakteristický vysokým obsahem aktivní látky (terpinen-4-ol),  díky němuž je čajovníkový olej tak antimikrobiální. Celý článek najdeš zde


Měsíčková mast
Měsíčková mast vyrobená doma je naprosto rozdílná od ostatních přípravků s obsahem měsíčku běžně dostupných v obchodech či lékárnách. Díky svému složení a postupu je naprosto čistá a vhodná k aplikaci na jakékoliv místo na těle (např. i na intimní partie), a taky má uchovány všechny enzymy, vitaminy a jiné látky, které zaručují její léčivý proces. Celý článek najdeš zde


Horečková koupel
Na rozdíl od ostatních způsobů léčení, umělá horečka s sebou nepřináší žádné ochlazení, šok nebo toxické reakce. Horké koupele, i když jsou třeba jen krátké, stimulují imunitní mechanismus celého těla a léčí dokonce původce horečky. Největší nárůst neutrofilních bílých krvinek nastává jednu anebo dvě hodiny po ukončení koupele. Počet lymfocytů začíná narůstat o několik hodin později (dokonce někdy až po jednom dni) a to pokračuje po několik dalších dní. Celý článek najdeš zde


Parní lázně nohou
Sedni si na židli s odhalenými nohami, zbytek těla zakryj dekou nebo jinou přikrývkou. Na nádobu s horkou vodou dej dřevěné laťky a na ně polož chodidla. Nohy zakryj přikrývkou až na zem. Takto seď asi 15 až 20 minut. Nakonec si nohy osprchuj studenou vodou.  Celý článek najdeš zde