Obnažení zubních krčků, počínající zánět dásní, krvácení a otok dásní (gingividita)
Příznaky
Ustupují dásně od zubů a takto obnažují části zubních kořenů - krčky. Krčky zubů mohou být přecitlivělé na teplé, studené nebo sladké věci. Dochází ke krvácení (ne vždy) při čištění zubů, k opuchnutí a zarudnutí.
Příčiny
Normální zdravé dásně vytvářejí pevný uzávěr kolem spodní části zubu. Ale když dáseň začne ustupovat, nejsou zuby v čelisti tak pevně spojeny se svým "pouzdrem". Jeden nebo více zubů se náhle začnou kývat. V extrémních případech je potřeba zub vytrhnout - extrakce. Protože kořeny jsou měkčí něž zubní sklovina na vršku zubu, jsou také náchylnější k zubnímu kazu.
Příčinou je špatná ústní hygiena, nahromadění plaku (nános kousíčků jídla, na kterém se živí bakterie), zubní kámen (ztvrdlý plak) mezi dásněmi a zuby, a také špatná strava. Pokud nedojde k nápravě, dojde k zanícení dásní. Výsledkem pak může být zánět sliznice dásní - gingividita a paradentóza.
Může se objevit také v těhotenství díky hormonálním změnám (to by mělo ustoupit po porodu) a jako vedlejší účinek některých léků.
Přirozená léčba
Začni si pořádně čistit zuby kartáčkem a dentální nití. Denně si masíruj své dásně - nejlépe po každém jídle.
Zlepši své stravování a jez pouze výživné potraviny: ovoce, zeleninu, celozrnné potraviny, ořechy a luštěniny. Nejez sladkosti, polotovary a tučná jídla. Vyhni se masu.
Více odpočívej.
Denně jez hodně vitaminu C (2000 - 5000 mg za den), dokud se situace nezlepší.
Jez hodně potravin bohaté na vápník a opatři pro své tělo dostatek vitaminu D - sluneční svit. Pokud mají tvoje zuby nějaký problém, znamená to, že asi i ostatní kosti v tvém těle na tom nejsou úplně v pořádku.
Pokud už dochází k mírnému zánětu, otevři si kapsli vitaminu E a masíruj si tím dásně. Úžasný prostředek k zničení zánětu nejen dásní je čárkl. Čisti si zuby dvakrát denně práškem čárklu (dřevěného uhlí).
Další podpůrné léčebné prostředky
Když si čistíš zuby používej měkký kartáček a to po každém jídle. Čisti si zuby pořádně ale jemně, aby sis nenarušoval sklovinu. Pohybuj kartáčkem od kořene nahoru k zubu. Čisti i dásně. Pokud je přítomný zánět a kartáček je stále příliš tvrdý, změkči ho před každým použitím horkou vodou.
Střídej dva kartáčky, aby každý stihl před dalším použitím vyschnout. Jednou týdně namoč kartáčky do roztoku peroxidu. To zabije nahromaděné bakterie.
Elektrický kartáček je poctivější v čištění, a proto zamezuje až z 98% hromadění plaku. Obyčejný kartáček z 48%.