Vítáme Vás na stránkách www.nasezdravi.ic.cz
Vaše vzkazy
Praktická teorie - Zdravé tělo
Z našich článků
Naše zdraví - Stránky o zdravém životním stylu a duchovním životě. (c) 2007    nasezdravi@seznam.cz

  • Vápník a zdravé kosti

Vápník (Ca) a zdravé kosti

Dávkování: Doporučené je 1000 mg denně. Během těhotenství a kojení 1200 mg denně. Vyšší dávky v umělých doplňcích než 2000 mg zvyšují riziko ledvinových kamenů a zvápenatění měkkých tkání (ačkoliv to ještě nikdy nebylo přesně studiemi dokázáno).

Zdroje: Nejlepším rostlinným zdrojem je syrová zelenina, zvláště zelená, listová. Sezamové semínko je také úžasným zdrojem, protože má perfektní poměr vápníku a fosforu. Pivovarské kvasnice. Dalšími zdroji jsou kapusta, ovesné vločky, mandle, fazole (zvláště malé bílé), vlašské ořechy, jáhly, slunečnicové semínko. Dobrý zdroj vápníků obsahuje hodně vápníků a relativně málo fosforu.




















Funkce: Vápník je potřeba pro stavbu a obnovu kostí a zubů. Je podstatný pro funkci srdce a svalů. Chrání před vstřebáváním radioaktivního stroncia. Je potřebný pro srážení enzymů a krve. Je velmi důležitý v těhotenství a kojení. Urychluje všechny léčivé procesy. Pomáhá udržovat vhodný soulad mezi sodíkem, draslíkem a magnéziem. Je potřebný pro léčbu osteoporosy, snižuje vysoký krevní tlak. Zklidňuje srdeční funkce a má tendenci snižovat bolest.

Příznaky nedostatku: Zpomalený růst, kazivost zubů, křivice, měknutí kostí, řídnutí kostí (osteoporosa), podrážděnost, nervozita, bušení srdce, svalové křeče a nespavost.

Co je potřeba pro vstřebání: Vitamin A, C, D a E, bór, esenciální mastné kyseliny, magnézium, mangan, fosfor, lyzin.

Vzájemné působení: Vápník ovlivňuje mnoho živin, zvláště vitamin D, vitamin K a hořčík. Vysoké dávky hořčíku, zinku, fosfátů, bílkoviny, sodíku a cukru snižují vstřebávání vápníku. Kofein, alkohol, fosfáty, sodík, bílkoviny a cukr také zvyšují vylučování vápníku. (Také beztížný stav vesmíru.) Prostředky pro neutralizaci žaludečních šťáv, které obsahují hliník zvyšují lámavost kostí a vylučování vápníku.

Výstraha: Příliš mnoho fosforu v jídle se spojí s vápníkem a takto se stane nevstřebatelným. Příliš mnoho oleje při jídle se také spojí s vápníkem a vznikne něco jako mýdlo, které pouze projde zažívacím ústrojím.

Jak posílit svoje kosti

Je podstatné, abys měl silné kosti, zvláště když stárneš. Lidé, kterým je víc než 85 let, mají 15x větší riziko zlomeniny kyčle než ti, kterým je pod 65 let. Naneštěstí se snižují funkce enzymů a vstřebávání živin, když přesáhneš 40 let. To se ještě urychlí po šedesátce. A přesto jsou věci, které může udělat každý, v každém věku, aby zlepšil kvalitu své kostní hmoty.
Strava: Jez hodně zeleniny, syrové a dušené bez oleje. Ti, kteří mají umělý chrup, mají tendenci nejíst zeleninu, která se špatně jí. Výsledkem toho je, že mají nedostatek hořčíku a vápníku. Měli by jíst zeleninové polévky, draslíkové vývary (zeleninový vývar s bramborovými slupkami), a denně pít zeleninové šťávy. Hodně vápníku obsahují mrkvové šťávy a brokolice. Dále jez hodně rýže natural, kapusty, tuřín, malé bílé fazolky, sezam, řasu spirulinu a jiné zelené listové zeleniny.
Ze zrnin jez více amaranth a quinou. Nejez pouze ovoce. Jez mořské řasy, které mají vysoký obsah minerálů.
Pij šťávu z mladého ječmene či jiných travin, zelené nápoje a jiné nápoje plné chlorofylu.
Pro zdravé kosti je také potřebná síra, kterou obsahují ve velké míře česnek a cibule.
Dobře kousej, aby vše mohlo být dobře vstřebáno.
Minerály
V krvi musí být neustále určitý obsah vápníku. Pokud se z nějakého důvodu tento obsah sníží, začne se vápník uvolňovat z kostí, aby byl dodán tam, kde je ho potřeba. (Toto platí zvláště při těhotenství a kojení.) Kosti začnou řídnout a kostní hmoty ubývá, jsou křehké.
Hlavním problémem je nedostatek vápníků po dlouhá léta. Dalším problémem je neschopnost tento vápník vstřebat, jako třeba nevyrovnaný příjem vápníku a fosforu, nedostatek cvičení, nedostatek určitých hormonů nebo nadměrné množství bílkovin.
Jak jsme si již řekli, používají se nejrůznější vápníkové suplementy. Vyzkoušej si, jak budou reagovat v tvém žaludku. Dej vápníkovou tabletu do sklenice octu, pokud do třiceti minut není celá rozpuštěná, tak se nerozpustí ani v tvém žaludku!
Pokud máš nedostatek žaludečních kyselin (HCl), může to být způsobeno špatným vstřebáváním vápníku (a jiných minerálů). Proto je někdy potřebné před každý jídlem místo umělých HCl suplementů užívat šťávu z citronu.
Důležitý je také dostatek pohybu, i pokud jsi nemocný, nebo dokonce si léčíš zlomeninu.
Podstatný je i dostatek draslíku a vitaminu C, který se nazývá buněčným cementem.
Vitamíny
Důležitý je vitamin D a to zvláště pro starší lidi. Můžeš ho jednoduše získat, pokud dovolíš v míře slunečním paprskům působit na tvou kůži. Vitamin D je vlastně hormon, který začne tvá kůže poté produkovat a může si ho v těle uchovat pro dobu, kdy je nedostatek slunce, např. v zimě.
Dále je to vitamin A, který je také potřebný pro správné zažívání a vstřebávání živin, stejně jako hraje svou roli v růstu kostí.
Vitaminy skupiny B, vitamin K (nalézá se v vojtěšce alfalfa, zelenině a jiných potravinách s chlorofylem) jsou potřebné pro syntetizaci speciální proteinové složky osteocalcin, který pomáhá vápníků se udržovat v kostech.
Kyselina listová pomáhá zabraňovat, aby se z esenciálních aminokyselin vytvářel jedovatý homocystein. To by poté pomohlo k vytváření osteoporosy. Alkohol, tabák a orální kontraceptiva (hormonální antikoncepce) zvyšují nedostatek kyseliny listové.
Bylinky
Přeslička je dobrým zdrojem křemíku, který je potřebným minerálem pro formování kostí. Spolu s ovesnými klasy je doporučován jako úžasný zdroj křemíku. Až k vám přijde návštěva, odpočiňte si společně nad výborným čajem z ovesných otrub.
Pro dobré kosti je dále dobrá vojtěška, kostival a jilm habrový.
Jakého jídla se vyvarovat
Následující jídla uvolňují z těla vápník a jiné minerály dřív, než mohou být vstřebány, nebo je dokonce uvolňují z kostí: bílý cukr, čokoláda, kofein a alkohol. Při použití octu a kyselin masa vzniká problém, že na rozdíl od ostatních  kyselin, které se později mění na zásadité formy, tyto zůstávají i nadále kyselé (puriny, kyselina močová atd.).
Množství bílkovin, které člověk sní, ovlivňuje obsah vápníku v jeho těle, neboť pro jejich vstřebání je potřeba množství vápníku, který se při nedostatku ve stravě z těla uvolňuje. Proto mají eskymáci nižší hodnoty kostní hmoty než Evropané.
Nejez velké množství tuků, čím je tuk tvrdší, tím je to horší. Nejez velká jídla, nepřejídej se. Pokud jíš hodně cukru, tvůj vápník odchází nevyužit močí ven. Snaž se nepít chlorovanou vodu a kofeinové nápoje, jako je coca-cola apod.
Čokoláda obsahuje kyselinu šťavelovou a ta zabraňuje vstřebávání vápníku.
Některá jídla obsahují zpomalovač vstřebávání vápníku, solanin. To jsou rajčata, lilek, papriky, tabák a zelené brambory.
Čemu dalšímu se vyhnout
Vyhýbej se chladu. Krysy, které prožívají chlad a stres mají slabé kosti.
Fluorid sodný, který se kdysi podával při osteoporose, je dnes znám jako škodlivý. Zatímco zvyšuje kostní hmotu v páteři, kvalita kostí je velmi snížená. Ženy, které toto užívaly, měli mnohem větší riziko zlomeniny, než ty, které braly placebo. Dostatek fluoru máme ve stravě a ne v fluorizované vodě nebo tabletách.
Léky jako třeba diuretika snižují vstřebávání vápníku.
Neber samotný estrogen. Toto tě vystavuje velkému risku rakoviny, ačkoliv to zvyšuje kostní hmotu. Zvyšuje riziko rakoviny prsu, mrtvice a taky srdečního infarktu.
Pokud bereš hormony pro štítnou žlázu (thyriod), zvyš svůj příjem vápníku o 25-50%.
Starší lidé, kteří používají uklidňující prostředky (sedativa) mají mnohem větší riziko zlomenin a to až o 70%.
Pohyb
Pohyb zpevňuje vnitřní část kostí tím, že vytváří hustější vnitřní propletení. Je potřeba pravidelné zátěžové cvičení, jako třeba chůze. Takto se mohou dobře ukládat veškeré minerály. Proto starší lidé díky nedostatku pohybu trpí nedostatkem vápníku.
Pohyb venku také umožňuje získání vitaminu D a zpevňuje svalstvo.
NASA experti uvádí, že nejlepší aktivitou pro člověka je gravitační cvičení: chůze nebo běh. Pokud ve staří nepůsobíš proti gravitaci (protože sedíš na židli nebo ležíš v posteli), máš mnohem větší tendenci ztrácet kostní hmotu.
Při zkoumání kostí, které musely být dány do sádry nebo jiných zpevňovacích pouzder, byla vždy prokázána místní osteoporosa. Proto musí mít zdravé části těla dostatek pohybu!


Náhražky vápníku: Lehce vstřebatelný je citrát vápenatý (calcium citrate) a je to nejlepší náhražka vápníku, jakou si můžeš vzít. Připravuje se z rozmletých vaječných skořápek (na prášek), které v lékárně dostaneme pod názvem Biomin H (může ho předepsat i lékař). Prášek se rozmíchá s citrónovou šťávou a nalačno vypije. Poté je nutno vyčkat aspoň půl hodiny, než budeš něco dalšího jíst nebo pít. V takovéto formě je nejlépe stravitelný a vstřebatelný. Mnohé další produkty obsahují vápník. Uhličitan vápenatý je k dostání v rafinované nebo přirozené formě. Rafinovaná forma je vyráběna v laboratořích. Nerafinovaná se získává z vápence nebo z lastur. K dostání jsou i další formy vápníků, lepší nebo horší, přirozenější nebo absolutně nepřirozené. Levné či drahé. Hořké nebo sladké. Ovšem nejlepším zdrojem pro naše tělo vždy zůstanou zdroje přírodní, neizolované, protože kvalitní vstřebávání vápníků ovlivňují také další živiny a faktory.
Další články
Akné
Kožní vyrážky jsou často způsobeny kozumací velkého množství masa, bílého cukru, denaturované mouky (ne celozrnné a čerstvě pomleté), vajíček a stimulantů (k tomu patří i koření), nebo také nedostatkem zdravé stravy jako je čerstvá zelenina, celozrnné potraviny, ovoce, ořechy a luštěniny. Kožní problémy často následují nebo se objeví při problémech s plícemi nebo tlustým střevem. Celý článek najdeš zde


Alkoholová závislost
Alkohol je dobrý podvodník: člověk se cítí šťastný, když je mu mizerně, a silný, když je slabý. Ničí to jeho játra, kazí manželství, ubližuje dětem, nabourává jeho zaměstnání, zkrátka alkohol dělá z člověka „flákače“. Celý alkoholový průmysl by měl být zakázaný, protože pouze dělá z lidi hlupáky za velké peníze. Celý článek najdeš zde


Deprese
Deprese může být zapříčiněna ztrátou milované osoby nebo zaměstnání, alergií na nějaké jídlo, hypoglykémii, problémy v prostředí, kde se nacházím, nebo období menopausy. Může to být cokoliv, co naruší u člověka význam hodnoty, stability, bezpečí nebo efektivnosti.
Čtyřicet procent lidí trpících tímto problémem má jednoho nebo oba rodiče, kteří tím také trpí. Celý článek najdeš zde


Lupy
Často se to stává těm, kteří mají mastné vlasy, jelikož takhle jsou náchylnější ke vzniku povrchového akutního nebo chronického bakteriálního prostředí na kůži.
Příčinou je, že mazové žlázy produkují více mazu. Tento maz slepuje dohromady buňky a kůži. Nadbytek produkce mazu může být způsoben nedostatkem některých z živin. Celý článek najdeš zde


Brambory
Správně biologicky pěstované brambory, nejlépe v písčité půdě, mají jemnou chuť, která připomíná ořechy, ale není tak výrazná. Brambory můžeme jíst i syrové, 3x denně, aniž by se nám zprotivily, nebo abychom jimi byli přesyceni.
Jsou-li však brambory pěstované pomocí umělých hnojiv, chutnají odporně a škrábou v krku, musí to být tedy jedině brambory z vlastní zahrádky.  Celý článek najdeš zde


Vápník a zdravé kosti
Vápník je potřeba pro stavbu a obnovu kostí a zubů. Je podstatný pro funkci srdce a svalů. Chrání před vstřebáváním radioaktivního stroncia. Je potřebný pro srážení enzymů a krve. Je velmi důležitý v těhotenství a kojení. Urychluje všechny léčivé procesy. Pomáhá udržovat vhodný soulad mezi sodíkem, draslíkem a magnéziem. Je potřebný pro léčbu osteoporosy, snižuje vysoký krevní tlak. Zklidňuje srdeční funkce a má tendenci snižovat bolest. Celý článek najdeš zde


Využití a aplikace čárklu
Čárkl je velmi účinnou pomocí při průjmech, dyspepsii, střevních problémech, nadýmání, autointoxikaci, vředech a dalších často velmi vážných problémech zažívacího ústrojí. Také velmi pomáhá při páchnoucí stolici a zácpě, pokud se smíchá s olivovým olejem. Celý článek najdeš zde


Tea Tree Oil
Olej z čajovníku má dlouhou historii tradičního použití. Australští domorodci používali čajovníkové listy na kožní rány, popáleniny a infekce tak, že rozdrtili listy a aplikovali je na postiženou oblast.. Olej z čajovníku obsahuje terpenoid, který má antiseptické a antimykotické (proti plísňové) vlastnosti. Je charakteristický vysokým obsahem aktivní látky (terpinen-4-ol),  díky němuž je čajovníkový olej tak antimikrobiální. Celý článek najdeš zde


Měsíčková mast
Měsíčková mast vyrobená doma je naprosto rozdílná od ostatních přípravků s obsahem měsíčku běžně dostupných v obchodech či lékárnách. Díky svému složení a postupu je naprosto čistá a vhodná k aplikaci na jakékoliv místo na těle (např. i na intimní partie), a taky má uchovány všechny enzymy, vitaminy a jiné látky, které zaručují její léčivý proces. Celý článek najdeš zde


Horečková koupel
Na rozdíl od ostatních způsobů léčení, umělá horečka s sebou nepřináší žádné ochlazení, šok nebo toxické reakce. Horké koupele, i když jsou třeba jen krátké, stimulují imunitní mechanismus celého těla a léčí dokonce původce horečky. Největší nárůst neutrofilních bílých krvinek nastává jednu anebo dvě hodiny po ukončení koupele. Počet lymfocytů začíná narůstat o několik hodin později (dokonce někdy až po jednom dni) a to pokračuje po několik dalších dní. Celý článek najdeš zde


Parní lázně nohou
Sedni si na židli s odhalenými nohami, zbytek těla zakryj dekou nebo jinou přikrývkou. Na nádobu s horkou vodou dej dřevěné laťky a na ně polož chodidla. Nohy zakryj přikrývkou až na zem. Takto seď asi 15 až 20 minut. Nakonec si nohy osprchuj studenou vodou.  Celý článek najdeš zde