Lupy
Příznaky
Největší počet mazových žláz se nachází na tváři a v pokožce hlavy. Kožní maz zvlhčuje vlasy a kůži, aby byla měkká a pružná. Ale nadbytek kožního mazu může shromažďovat lupy.
Lupy jsou pokrytí odumřelé kůže, která zabraňuje, aby pod ní mohly růst nové vlasy, protože nemohou prorůst přes odumřelou kůži. Potom dochází k drolení nebo odlupování kožních buněk. A to může a taky nemusí být doprovázeno svěděním.
Příčiny
Změna v povrchových buňkách pokožky. Tato změna je většinou důsledkem výživového nedostatku. Často se to stává těm, kteří mají mastné vlasy, jelikož takhle jsou náchylnější ke vzniku povrchového akutního nebo chronického bakteriálního prostředí na kůži.
Příčinou je, že mazové žlázy produkují více mazu. Tento maz slepuje dohromady buňky a kůži. Nadbytek produkce mazu může být způsoben nedostatkem některých z živin.
Přirozená léčba
Strava: Biotin a vitaminy B jsou hlavní složkou proti lupům. Zbavují jak lupů tak léčí celou pokožku a její stav. Člověk by měl jíst 6mg biotinu, což je asi hrst sojových bobů. Na druhém místě je česnek, který obsahuje velké množství biotinu. Poté oves, ječmen, avokádo, vojtěška alfalfa, seznam a kukuřice.
Často se vyskytuje silný nedostatek vitaminu B, stejně jako nedostatek esenciálních nenasycených mastných kyselin a zinku.
Další důležité živiny jsou selen, síra a lecitin.
Sniž přísun tuku, olejů a všech smažených potravin. Nepij alkohol. Zjisti, zda nemáš alergii na některé potraviny (pšenici, mléčné výrobky, citrusové plody nebo něco jiného). Vyhni se stresům. Nepoužívej silné, dráždivé šampony nebo jiné vlasové přípravky. Vyhni se čokoládě, cukru, bílé mouce a mořským živočichům.
Používej lněné semínko nebo lněný olej, vitamin E a A, kyselinu listovou, B6 a zinek. Pokud je to potřeba, začni užívat enzymy pomáhající k trávení. Užitečné jsou i mořské řasy kelp, biotin a lecitin. Jez co nejvíce syrové stravy. Nejméně 50%.
Dobrým začátkem je krátký půst. Takto lépe začneš svůj nový stravovací program. Potom začni jíst jenom výživná jídla.
Masáž a umývání: Sežeň si olej z kořene lopuchu a vmasíruj si ho do pokožky ve vlasech. Další bylinky proti lupům jsou kostival, zázvor, lékořice a jitrocel. Udělej si z některé z nich čaj nebo z několika naráz a proplachuj si s ním vlasy.
Dej 4 vrchovaté čajové lžíce suchých eukalyptových listů do čtvrt litru vřící vody. Zamíchej, přikryj a odstav. A nechej hodinu luhovat. Přeceď a dej do prázdné lahvičky od šamponu nebo jiné flašky. Přidej 1 polévkovou lžíci jablečného octu. Při sprchování si tento roztok pomalu vylij na hlavu. Pro maximální účinek to nesmývej a nech uschnout.
Používej šampon z aloe vera dvakrát nebo jednou týdně.
Vynechej šampony, které obsahují selen či sírany selenu. Mohou způsobit poranění očí a vypadávání vlasů.
Večer si před spaním vetři do vlasů aloe vera gel.
Další podpůrné léčebné prostředky
Říká se, že čaj z vrbové kůry pomáhá proti lupům.
Dobré je i sluneční záření, ale v rozumné míře.
Buď v klidu a odpočívej. Pomůže to i tvým vlasům.
Choď hodně na čerstvý vzduch, pomůže to nejen tvým vlasům ale i celému tělu. Nezapomeň. Vnější projevy jsou způsobeny vnitřním nedostatkem našeho těla. Tělo tak viditelně volá o pomoc.