- Candidóza (kvasinková infekce, Candida Albicans, moučnivka, chronický únovový syndrom)
Příznaky zahrnují špatný dech, zácpa, chronické infekce, deprese, únava, touha po jídle, plynatost, bolesti hlavy, problémy s nadledvinkami a štítnou žlázou, hiátová hernie, trávicí potíže, nespavost, duševní zmatek, obtěžující zápachy, záchvaty paniky a menstruační problémy. Vaginální infekce produkuje silné svědění, doprovázené bílým, tvarohovitým výtokem bez zápachu.
Příčiny - je to většinou infekce způsobená Candidou Albicans, normálně neškodná kvasinka (parazitující), nalézající se ve tvých střevech. Něco z toho se dá pravidelně najít i ve tvé puse, krku a genitálním ústrojím. Ale tyto organismy zdivočí, když jejích soupeři, normální střevní bakterie, jsou zabity dlouhodobým používáním antibiotik. Toto umožňuje candidě se velice početně rozmnožit. Nejběžnější je z toho Candida Albicans, ale není jediným typem. Kvasinky žijí na vlhkých částech těla jako je vstup úst nebo vagína.
Ve vagíně je tato potíž způsobená střídáním normální pH rovnováhy z lehce kyselé na více zásaditou.
Stres způsobuje sníženou tvorbu žaludečních kyselin, což dovoluje, aby se do žaludku dostala candida, ačkoliv by tam jinak nikdy normálně neměla být. Výsledkem toho je, že do střev přichází méně strávená strava, jelikož to je tak vhodné pro candidu, která se na ní živí.
Několik moderních léků na předpis způsobuje kvasinkovou infekci. Jídlo s vysokým obsahem cukru a nekvalitní potraviny přidávají k tomuto problému.
Kvasinkový materiál se tak masivně množí, že vstoupí do krevního řečiště a je přenášen do mnoha částí těla, oslabujíce tak imunitní systém a způsobujíc rozličné problémy.
V ústní dutině se candida nazývá moučnivka. Na jazyku, dásních a vnitřních tvářích se mohou vytvořit bílé puchýřky.
Ve vagíně to vyústí ve vaginitídu - zánět pochvy. Objeví se hodně bílého, tvarohovitého výtoku a intenzivní svědění.
Dalšími účinky jsou potravinové alergie, dermatofytóza nohou (plísně), lišej kroužkový (druh plísně), svědění a mokvající místa ve slabinách a dokonce plenková vyrážka.
Candida se sexuálně nepřenáší. Ale matky mohou moučnivku přenést na své novorozence. Jazyk miminka se ukáže červený a bude poset bílými tečkami (většinou 8-9 dní po porodu), což bude vypadat jako mléčné skvrnky. Na zadečku může moučnivka připomínat plenkovou vyrážku.
Tři ze čtyř dospělých žen měli aspoň jeden atak candidy. Protože vaginální prostředí diabetiček více napomáhá k růstu kvasinek, mohou tyto ženy chytit candidu mnohem snáz než muži diabetici.
Možná si budeš přát vyžádat si krevní test na průkaz protkáme proti candidě albicans. Je také dostupný test kůže, podobný jako na TBC. Pozitivní výsledek potvrzuje, že máš candidu. Ale negativní test kůže nemusí být spolehlivý. Je těžké candidu diagnostikovat, protože nemůže být použita kultura. To proto, že kvasinky jsou normálně přítomny ve střevech všech lidí.
Přirozená léčba
Čemu se vyhnout
Snaž se usměrnit alergie na potraviny, hypoglykémii, jakékoliv infekce a problémy se zažíváním.
Nepoužívej insekticidy, tabák a parfémy.
Vyvaruj se vlhkého, plesnivého prostředí. Nepoužívej orální hormonální antikoncepci, pokud máš candidu.
Vyhni se antibiotikům a steroidům, protože ničí soupeřivé bakterie a dovolují candidě, aby přerostla. Vyhni se kortikoidům, včetně Prednisonu.
Nepoužívej následující potraviny: jídla s obsahem cukru, sýr, alkohol, čokoládu, fermentované potraviny, lepkovité zrniny (pšenice, oves, žito a ječmen), maso, naloženou zeleninu, čerstvé houby, ocet a jakékoliv kvasnicové produkty.
Kvasinkám se daří na cukrech a uhlohydrátech. Nejlepší je vegetariánská strava bez mléčných proteinů, rafinovaných obilnin a tuků. Cibule a česnek jsou také velkou pomocí. Nejlepší je čerstvý surový česnek. Vyhni se proteinům z masa, protože tyto jsou ve spojení s abnormální střevní mikroflórou. Vyhni se drožďovým obilným potravinám.
Co jíst
Používej potraviny s nízkým obsahem uhlohydrátů. Sniž to až na 80 gramů za den. Kvasinkou postižený člověk může mát na taková jídla chuť. Limituj používání všech kvasinkových potravin; to zahrnuje houby, pečivo pečené s droždím a potraviny obohacené vitamíny (často vyráběné z sladovnických kvasinek). Používej doplňky vitaminu B pouze z rýžových otrub. Vyhni se houbám, fermentované potravě a šťávám (kyselé zelí, zázvorové pivo, alkohol), jídlo s plísněmi (jogurt, kyselá smetana, podmáslí, všechny sýry), sladové produkty a sušené ovoce. Vyhni se mléčným produktům, protože obsahují laktózu.
Tyto potraviny zabraňují růstu candidy: česnek, brokolice, tuřín (brukvovité druhy zeleniny), kapusta, zelí. Bezpečné potraviny zahrnují jáhly, rýži natural, celá zrna, fazole a zeleninu. Mandle a ořechy jsou v pořádku, ale vyhni se arašídům.
Očisti pořádně všechny čerstvé potraviny, abys odstranil všechny chemikálie, spreje, bakterie a plísně. Přidej si do svého jídelníčku vlákninu, abys pomohl vyčistit tlusté střevo.
Živiny
Znovu si vypěstuj v sobě lactobacilus acidophilus. Toto je přátelská bakterie ve tvých střevech, které byly tvým předchozím životním stylem či léky zničeny. Používej klystýry, kdy do teplé vody vyprázdníš nebo roztlučeš 20 tablet přirozených bakterií. Používej 3x týdně. Acidophilus je dobrá prevence a léčba
Používej stravu obsahující živiny včetně vitamínů B, vitaminu C, základní aminokyseliny jako je klíčkový olej, prvosenkový olej, česnekové tablety několikrát denně.
Nápomocný je i vitamin A, E, Biotin a šťáva z Aloe vera.
Bylinky
Pomocné bylinky zahrnují lopuch, echinecea, zázvor, vodilka, včelí pyl, kelp, lobelka, mučenka, jilm, ginko biloba.
Velice užitečný je česnek, který je antibakteriální, antiplísňový a antibiotický. Ber si hojně čerstvého protlačeného česneku 2x 3x denně v šťávě. Není to lehké to užívat, ale účinné. Rozmixuj ho s mrkvemi a je to jednoduší. Brusinková šťáva taky zabíjí candidu.
Další podpůrné léčebné prostředky příznaků kvasinkové infekce
Je spousta různých léčebých aplikací proti candidě, které se liší podle příznaků a stavu pacienta. Uvádím pouze několik obecnějších
Užívání roztoku z jílu při plynatosti, špatném zažívání, moučnivce, střevní autointoxikaci, průjmu, zácpě, výskytu alergické nebo ekzémové kožní reakce.
Při vaginálních problémech vyplachování pochvy jílovitou vodou.
Kloktání roztoku z jílu při moučnivce, špatném dechu.
Při poruchách tlustého střeva do klystýru (výplachu) přidat sléz, na celkové pročištění několik špetek mořské soli.
Koupele o vysoké teplotě.
Studené střiky.
Střídavé polevy studenou a horkou vodou celého těla nebo nohou
Vaginální výplachy se šťávou z česneku a s několik kapkami oleje Tee tree (čajovník australský)
Užívání čárklu (dřevěné uhlí charcoal) v tabletách nebo prášek ve vodě. Vhodné k pročištění organismu, čárkl na sebe navazuje odpadní látky a jedy podobně jako jíl. Způsobuje zácpu, proto je nutné současně pít hodně čisté vody a jíst několik lžic nerozmixovaných a nenamočených lněných semínek, které ve střevech nabobtnají a tudíž změkčí stolici.
Pití vody se šťávou s citronu nalačno.