Zápal, zanícení
Příznaky
Otok, teplo, bolest, citlivost na dotek, tvrdnutí, snížený rozsah pohybu, horečka, vytékání hnisu nebo jiného sekretu, zduření a / nebo alergie.
Příčiny
Zanícení může být výsledkem zranění, namožení, artritidy, bakteriální infekce, rakoviny. Část těla reaguje na úraz nebo infekci. Jakýkoliv orgán nebo tkáň se mohou zanítit. Pokud je to vnitřní zanícení, je často přidružením bakterie.
Zápal je reakcí těla se bránit a vyléčit poté, kdy se něco přihodí (modřina, úraz atd.). Většinou přijde horkost, červenost a otok. Teplota může doprovázet silné zanícení. Pokud se nezahájí řádná léčba, může se rozvinou infekce.
I další věci mohou spustit zápal, jako např. jedy, velké množství drog, infekce, volné radikály a úrazy.
Přirozená léčba
Při všech druzích zapálení, vředů, stejně jako i při zápalu slepého střeva či zubní infekci platí, že pokud léčba začne brzo, zápal se ztratí a nevytvoří se hnis.
Důležitými živinami je vitamin C, B komplex, E, betakarotén (mrkvová šťáva a zelená a žlutá zelenina), lněný olej a kapky z grepových semínek.
Bromelain (výtažek z ananasu) má taky protizánětlivé účinky. Důležitý je taky vápník, alfalfa (vojtěška), sladkovodní řasa chlorela, kelp. Jez pokud možno syrovou stravu a vyhni se všem nekvalitním potravinám.
Velikou pomocí jsou obklady z čárklu (dřevěné uhlí, charcoal) nebo jílu.
Zanedbaným avšak velmi účinným prostředkem jsou obklady z rozmačkaného či na plátky nakrájeného čerstvého česneku. Na postiženou oblast dej tenké propustnou látku (kapesník, plenku, utěrku) a teprve potom česnek.
Použij také obklad z heřmánku, nebo vlažným heřmánkovým odvarem omývej postižené místo.
Další podpůrné léčebné prostředky
Bylinky, které se prokázaly jako prostředek proti zanícení jsou mimo jiné: echinacea, lékořicový kořen, cibule, česnek, červený jetel a zázvor.
Rychlým prostředkem pro vysušení a desinfikaci postižené oblasti je potírání několika kapkami tea tree olejem (olej z čajovníku australského). Pokud máš příliš citlivou kůži, vmíchej tento olej do nějakého stolního za studena lisovaného oleje a potírej zlehka zanícenou část těla. Při delší a hojné aplikaci se kůže kolem dost vysuší a později sloupe, ale naroste v pořádku nová.
Horké obklady pomáhají leukocytům (bílým krvinkám) bojovat. Tak se však může zanícení ještě rozšířit i když přijde úleva. Přesto např. u ústního zanícení, nebo zanícení slepého střeva nikdy teplé obklady nepoužívám, jelikož nemůžeme riskovat ani minimální zvětšení objemu vnitřního sekretu. Teplo aplikované na infekci může vést k jejímu dozrání, což je v uzavřeném prostoru nežádoucí proces. Teplé aplikace také způsobují nevolnost nemocného, zatímco aplikace chladu to zmírňuje.
V takovýchto případech používej obklady z jílu a čárklu vždy jen na max. půl hodiny, aby nezačaly vytvářet a udržovat teplo.
Konkrétní následná léčba konkrétního zápalů se liší podle toho, co zápal vyvolává a jaká část těla je postižená.
Při zánětu úst a dásní je potřeba několikrát denně vyplachovat ústa a kloktat jílový roztok, či vodu s několika kapkami tea tree oleje či propolis.
Při většímu rozsahu zanícení je vhodná celková koupel v jílu.
Bakterie a viry ničí sluneční záření. Neboj se postiženou oblast vystavit slunečnímu svitu a čerstvého horskému vzduchu.
Při otoku měníme obklady jílu každou půl hodinu, dokud otok nesnížíme.