Vaše vzkazy
 
 
Z našich článků
Domácí přírodní léčba - Seznam nemocí
 
Naše zdraví - Stránky o zdravém životním stylu a duchovním životě. (c) 2007    nasezdravi@seznam.cz
Zápal, zanícení


Příznaky
Otok, teplo, bolest, citlivost na dotek, tvrdnutí, snížený rozsah pohybu, horečka, vytékání hnisu nebo jiného sekretu, zduření a / nebo alergie.

Příčiny
Zanícení může být výsledkem zranění, namožení, artritidy, bakteriální infekce, rakoviny. Část těla reaguje na úraz nebo infekci. Jakýkoliv orgán nebo tkáň se mohou zanítit. Pokud je to vnitřní zanícení, je často přidružením bakterie.
Zápal je reakcí těla se bránit a vyléčit poté, kdy se něco přihodí (modřina, úraz atd.). Většinou přijde horkost, červenost a otok. Teplota může doprovázet silné zanícení. Pokud se nezahájí řádná léčba, může se rozvinou infekce.
I další věci mohou spustit zápal, jako např. jedy, velké množství drog, infekce, volné radikály a úrazy.

Přirozená léčba
Při všech druzích zapálení, vředů, stejně jako i při zápalu slepého střeva či zubní infekci platí, že pokud léčba začne brzo, zápal se ztratí a nevytvoří se hnis.
Důležitými živinami je vitamin C, B komplex, E, betakarotén (mrkvová šťáva a zelená a žlutá zelenina), lněný olej a kapky z grepových semínek.
Bromelain (výtažek z ananasu) má taky protizánětlivé účinky. Důležitý je taky vápník, alfalfa (vojtěška), sladkovodní řasa chlorela, kelp. Jez pokud možno syrovou stravu a vyhni se všem nekvalitním potravinám.
Velikou pomocí jsou obklady z čárklu (dřevěné uhlí, charcoal) nebo jílu.
Zanedbaným avšak velmi účinným prostředkem jsou obklady z rozmačkaného či na plátky nakrájeného čerstvého česneku. Na postiženou oblast dej tenké propustnou látku (kapesník, plenku, utěrku) a teprve potom česnek.
Použij také obklad z heřmánku, nebo vlažným heřmánkovým odvarem omývej postižené místo.

Další podpůrné léčebné prostředky
Bylinky, které se prokázaly jako prostředek proti zanícení jsou mimo jiné: echinacea, lékořicový kořen, cibule, česnek, červený jetel a zázvor.
Rychlým prostředkem pro vysušení a desinfikaci postižené oblasti je potírání několika kapkami tea tree olejem (olej z čajovníku australského). Pokud máš příliš citlivou kůži, vmíchej tento olej do nějakého stolního za studena lisovaného oleje a potírej zlehka zanícenou část těla. Při delší a hojné aplikaci se kůže kolem dost vysuší a později sloupe, ale naroste v pořádku nová.
Horké obklady pomáhají leukocytům (bílým krvinkám) bojovat. Tak se však může zanícení ještě rozšířit i když přijde úleva. Přesto např. u ústního zanícení, nebo zanícení slepého střeva nikdy teplé obklady nepoužívám, jelikož nemůžeme riskovat ani minimální zvětšení objemu vnitřního sekretu. Teplo aplikované na infekci může vést k jejímu dozrání, což je v uzavřeném prostoru nežádoucí proces. Teplé aplikace také způsobují nevolnost nemocného, zatímco aplikace chladu to zmírňuje.
V takovýchto případech používej obklady z jílu a čárklu vždy jen na max. půl hodiny, aby nezačaly vytvářet a udržovat teplo.
Konkrétní následná léčba konkrétního zápalů se liší podle toho, co zápal vyvolává a jaká část těla je postižená.
Při zánětu úst a dásní je potřeba několikrát denně vyplachovat ústa a kloktat jílový roztok, či vodu s několika kapkami tea tree oleje či propolis.
Při většímu rozsahu zanícení je vhodná celková koupel v jílu.
Bakterie a viry ničí sluneční záření. Neboj se postiženou oblast vystavit slunečnímu svitu a čerstvého horskému vzduchu.
Při otoku měníme obklady jílu každou půl hodinu, dokud otok nesnížíme.


Další články
Akné
Kožní vyrážky jsou často způsobeny kozumací velkého množství masa, bílého cukru, denaturované mouky (ne celozrnné a čerstvě pomleté), vajíček a stimulantů (k tomu patří i koření), nebo také nedostatkem zdravé stravy jako je čerstvá zelenina, celozrnné potraviny, ovoce, ořechy a luštěniny. Kožní problémy často následují nebo se objeví při problémech s plícemi nebo tlustým střevem. Celý článek najdeš zde


Alkoholová závislost
Alkohol je dobrý podvodník: člověk se cítí šťastný, když je mu mizerně, a silný, když je slabý. Ničí to jeho játra, kazí manželství, ubližuje dětem, nabourává jeho zaměstnání, zkrátka alkohol dělá z člověka „flákače“. Celý alkoholový průmysl by měl být zakázaný, protože pouze dělá z lidi hlupáky za velké peníze. Celý článek najdeš zde


Deprese
Deprese může být zapříčiněna ztrátou milované osoby nebo zaměstnání, alergií na nějaké jídlo, hypoglykémii, problémy v prostředí, kde se nacházím, nebo období menopausy. Může to být cokoliv, co naruší u člověka význam hodnoty, stability, bezpečí nebo efektivnosti.
Čtyřicet procent lidí trpících tímto problémem má jednoho nebo oba rodiče, kteří tím také trpí. Celý článek najdeš zde


Lupy
Často se to stává těm, kteří mají mastné vlasy, jelikož takhle jsou náchylnější ke vzniku povrchového akutního nebo chronického bakteriálního prostředí na kůži.
Příčinou je, že mazové žlázy produkují více mazu. Tento maz slepuje dohromady buňky a kůži. Nadbytek produkce mazu může být způsoben nedostatkem některých z živin. Celý článek najdeš zde


Brambory
Správně biologicky pěstované brambory, nejlépe v písčité půdě, mají jemnou chuť, která připomíná ořechy, ale není tak výrazná. Brambory můžeme jíst i syrové, 3x denně, aniž by se nám zprotivily, nebo abychom jimi byli přesyceni.
Jsou-li však brambory pěstované pomocí umělých hnojiv, chutnají odporně a škrábou v krku, musí to být tedy jedině brambory z vlastní zahrádky.  Celý článek najdeš zde


Vápník a zdravé kosti
Vápník je potřeba pro stavbu a obnovu kostí a zubů. Je podstatný pro funkci srdce a svalů. Chrání před vstřebáváním radioaktivního stroncia. Je potřebný pro srážení enzymů a krve. Je velmi důležitý v těhotenství a kojení. Urychluje všechny léčivé procesy. Pomáhá udržovat vhodný soulad mezi sodíkem, draslíkem a magnéziem. Je potřebný pro léčbu osteoporosy, snižuje vysoký krevní tlak. Zklidňuje srdeční funkce a má tendenci snižovat bolest. Celý článek najdeš zde


Využití a aplikace čárklu
Čárkl je velmi účinnou pomocí při průjmech, dyspepsii, střevních problémech, nadýmání, autointoxikaci, vředech a dalších často velmi vážných problémech zažívacího ústrojí. Také velmi pomáhá při páchnoucí stolici a zácpě, pokud se smíchá s olivovým olejem. Celý článek najdeš zde


Tea Tree Oil
Olej z čajovníku má dlouhou historii tradičního použití. Australští domorodci používali čajovníkové listy na kožní rány, popáleniny a infekce tak, že rozdrtili listy a aplikovali je na postiženou oblast.. Olej z čajovníku obsahuje terpenoid, který má antiseptické a antimykotické (proti plísňové) vlastnosti. Je charakteristický vysokým obsahem aktivní látky (terpinen-4-ol),  díky němuž je čajovníkový olej tak antimikrobiální. Celý článek najdeš zde


Měsíčková mast
Měsíčková mast vyrobená doma je naprosto rozdílná od ostatních přípravků s obsahem měsíčku běžně dostupných v obchodech či lékárnách. Díky svému složení a postupu je naprosto čistá a vhodná k aplikaci na jakékoliv místo na těle (např. i na intimní partie), a taky má uchovány všechny enzymy, vitaminy a jiné látky, které zaručují její léčivý proces. Celý článek najdeš zde


Horečková koupel
Na rozdíl od ostatních způsobů léčení, umělá horečka s sebou nepřináší žádné ochlazení, šok nebo toxické reakce. Horké koupele, i když jsou třeba jen krátké, stimulují imunitní mechanismus celého těla a léčí dokonce původce horečky. Největší nárůst neutrofilních bílých krvinek nastává jednu anebo dvě hodiny po ukončení koupele. Počet lymfocytů začíná narůstat o několik hodin později (dokonce někdy až po jednom dni) a to pokračuje po několik dalších dní. Celý článek najdeš zde


Parní lázně nohou
Sedni si na židli s odhalenými nohami, zbytek těla zakryj dekou nebo jinou přikrývkou. Na nádobu s horkou vodou dej dřevěné laťky a na ně polož chodidla. Nohy zakryj přikrývkou až na zem. Takto seď asi 15 až 20 minut. Nakonec si nohy osprchuj studenou vodou.  Celý článek najdeš zde