Žlučníkové kameny (Cholelithiasis)
Příznaky
Nadýmání, plynatost, nepohodlí nebo trávicí potíže po těžkém jídle bohatém na tuky. Můžeš cítit neustálou bolest pod žebry, která vystřeluje do pravé nebo levé strany a jde až do zad. Bolest může trvat 30 minut až několik hodin.
Žlučníkový záchvat (způsobený ucpáním žlučovodu): nevolnost, zvracení a bolest v horní části břišní oblasti.
Když se pohne žlučový kámen ("žlučníkový záchvat"), může být bolest velmi krutá a trvat několik sekund nebo minut a vrací se často po několik hodin nebo dní. Záchvat může doprovázet mrazení a teplota. Příznaky se často objeví poté, co člověk sní něco smaženého nebo tučného.
Zánět žlučníku způsobuje krutou bolest horní pravé části břicha a někdy i přes hruď. Může se objevit teplota, nucení na zvracení a zvracení.
Příčiny
Vytváření žlučových kamenů (cholelithiasis) může vést k infekci žlučníku (cholecystitis). Žlučníkové kameny se mohou vytvářet v žlučníku nebo (méně častěji) v žlučovodech jater. Mohou se vytvořit ve žlučníku jako výsledek infekce nebo zápalu žlučníkové stěny.
Častěji se objevují u žen než u mužů. Častěji se objevují u žen, které porodily několik dětí. Častěji se objevují u obézních žen a častěji po čtyřicítce. Ve Spojených státech má žlučníkové kameny asi 10-20% populace.
Lidé s diabetem, migrénami, rakovinou žlučníku, cirhózou a se zánětem slinivky mají větší pravděpodobnost mít žlučníkové kameny.
Žlučníkové kameny se vytváří ze žluče, což je hnědá trávicí tekutina, kterou vytváří játra; což je z 80% cholesterol (bílkovina v krvi) a z 20% žluč. Ale nevypadají jako opravdové "kameny". Ledvinové kameny jsou ostré a krystalové. Ale žlučníkové kameny jsou hladké, měkké a rosolovité. Jsou na dotek jako hustý tuk. Často lidé, kteří mají žlučníkové kameny, nemají žádné příznaky. A záchvat přijde většinou večer.
Když zacpou vývody z jater nebo žlučníku, vytvářejí pocit nevolnosti, zvracení anebo bolest (viz popsáno výše).
Snaž se vyhnout operaci svého žlučníku. Operace sestává z celkového odstranění žlučníku; ale žlučník je opravdu potřebný. Ale pokud není jiné cesty, když nastane krizová situace, je potřeba operaci podstoupit. Nedávné studie Univerzity v Pittsburgu prokázaly, že odstranění žlučníku (cholecystectomy) zvyšuje dvakrát risk rakoviny tlustého střeva.
Přirozená léčba
K uvolnění bolesti si dej na 15 minut horký obklad na oblast žlučníku a poté utři ledovým ručníkem. Toto opakuj 3x. Sníží to otok, zánět a bolest.
Jak rozpustit kameny: Je několik metod. Tato metoda trvá tři dny, aby byla účinná. Tři dny pij pouze jablečnou šťávu. Třetí den vypij po sklenici jablečné šťávy skleničku olivového oleje a skleničku citrónové šťávy. Příští dny můžeš najít ve své stolici malé žlučové kameny. Jsou světle až tmavě zelené, nepravidelně tvarované, malé jako pomerančová semínka až jako třešňové pecky. Pokud jich je hodně, vyčisti si po dvou týdnech játra znovu.
Jak vyčistit játra a žlučovody: Tato metoda nerozpouští kameny. Pij co nejvíce jablečné šťávy pět dní. Občas vypij šťávu z hrušek a řepy.
Výživa: Každý den jez hodně stravy bohaté na beta karoten, vitaminy B, vitamin C a E.
Velkou pomocí je kurkuma, v čaji i stravě. Obsahuje kurkumin, který zabraňuje tvorbě žlučových kamenů. Zvyšuje rozpustnost žluči.
Smíchej prášek listů máty s kardamonem. Udělej si z toho čaj a vypij to. Dobrý je také čaj z heřmánku nebo pampelišky.
Další podpůrné léčebné prostředky
Žlučníkové kameny zjemňuje olivový a lněný olej. Dobré je si také denně brát lecitin.
Nepřejídej se. Nejez tučné, cukrové, pálivé jídlo nebo polotovary. Nepoužívej alkohol, kávu nebo tabák.
Živočišné bílkoviny ve stravě zvyšují utváření žlučníkových kamenů; rostlinný protein má tendenci žlučníkové kameny zmenšovat.
Používání vajec zvyšuje utváření žlučníkových kamenů. Tak stejně i nedostatek vitaminu C a vlákniny v jídle.
Pij dostatek vody. Dostatek vody způsobuje, že se žlučník dobře dokáže vyprázdnit.
Poté, co se ti pohnuly nebo odešly žlučníkové kameny, jez hodně fíků, hrušek, švestek, pomerančů, ananasu, strouhaných jablek a melounů. Jez hodně zeleniny, která stimuluje játra (což zahrnuje brokolici, kapustičky, zelí, kedlubnu a květák). Jez zelené listy z pampelišky, řepy a nať z mrkve. Pij mrkvovou šťávu, jez celer, česnek, cibuli a rajčata.