Vaše vzkazy
Z našich článků
Domácí přírodní léčba - Seznam nemocí
Naše zdraví - Stránky o zdravém životním stylu a duchovním životě. (c) 2007    nasezdravi@seznam.cz
Další články
Vydáno: 7.11.2007 
Glaukom – zelený oční zákal



Příznaky:  Mezi první příznaky patří bolesti očí nebo nepříjemné pocity hlavně ráno, zamlžené vidění, světelné kruhy kolem zdrojů světla, neschopnost přizpůsobit se temnějšímu prostředí a ztráta periferního (bočního) vidění, výsledkem čehož je tunelovité vidění.
Příčiny: V oční kouli se neustále vytváří tekutina. A neustále se postupně vylévá ven. Rovnováha se nazývá vnitřní oční tlak,  který je v normálních hodnotách asi 15-20 milimetrů životnosti; ale úroveň při glaukomu může být 40 i vyšší. Zvýšený tlak, dokud nedojde k uvolnění, ničí optické nervy a posléze vznikne slepota. Glaukom je na druhém místě příčiny sleposti. Existuje několik typů zeleného očního zákalu.
Běžnější je u lidé s tmavší pletí než u bělochu a zdá se, jakoby se „dědil“ v rodině. Častěji ho mívají ženy než muži a zvláště postihuje lidi po čtyřicítce. Diabetici jsou náchylnější pro glaukom. Asi 3% procenta z nich, kterým je nad 65 let, má glaukom. A asi 60 000 Američanů je doslova slepých díky této poruše.
Není žádný přímý důkaz, že lidé, kteří ztratili díky zelenému zákalu zrak, ho mohou znovu získat, protože to je způsobeno degenerací nervu. Přesto existují věci, které mohou proces zpomalit nebo zastavit další šíření.
Nathan Pritikin říká, že příčinou zeleného zákalu jsou aterosklerotické nahromadiny, které se hromadí v oku, což způsobuje nadměrné používání nasycených tuků.
Přirozená léčba:
Strava:
  • Stravovací problémy jsou jednou z největších příčin zeleného zákalu. Zahrnuje to přejídání se, používání špatných potravin a nepoužívání dobrých.. Je důležité, aby takovýto člověk jedl syrovou stravu. Měla by obsahovat hodně vitaminu C. Studie ukázaly, že vitamin C (2000 mg denně i více) snižují vnitřní oční tlak.
  • Strava by měla zahrnovat betain HCl, vitamin C, vitamin A, vitamin B2 a výživnou přirozenou stravu – ale ne příliš mnoho.
  • Strava by měla zahrnovat potraviny bohaté na antioxidanty. Snižují vnitřní oční tlak. Dále vitamin B12 zabraňuje zhoršení. Koenzym Q10 také pomáhá snížit tlak. Užívej ho spolu s vitaminem E.
  • Mastné kyseliny omega 3 pomáhají odecpat oční kanálky, aby mohla veškerá tekutina normálně vytékat, a tak se snížil celkový tlak. Proto užívej lněný olej nebo lněné semínko každý den.
  • Důležité je užívat hořčík, který rozšiřuje krevní cévy. Jedna studie prokázala, že lidé, kteří dostávali 245 mg každý den, měli velké zlepšení během čtyř týdnů.
  • Ukázalo se, že 17 z 26 lidí, kteří brali bioflavonoid rutin 3x denně, došli totálního zlepšení.
  • Dobré je brát o něco méně než 1mg melatoninu před spánkem. Melatonin se vytváří v lidském těle ve spánku sám o sobě, pokud člověk spí v naprosto tmavém prostředí, v klidu a v hodinách do půlnoci.
  • Jez stravu bohatou a celistvou a ne průmyslově zpracovanou stravu, zvláště čerstvé ovoce, zeleninu, celozrnné věci, ořechy a luštěniny.
  • Nejez potraviny obsahující nasycené tuky. To je maso, mléčné produkty, sádlo a většina rafinovaných běžných rostlinných olejů a tuků. Používej raději syrový lněný olej nebo z pšeničných klíčků anebo přímo celá semena a klíčky doma vyrobené.
  • Často příčinou může být i potravinová „alergie“ (jedení jídla, s kterým organismus nesouhlasí). U pacientů to nejběžněji bývá mléko, cibule, vajíčka a čokoláda.
  • Změř si tep a zjisti, jaká strava dráždí tvůj organismus. Můžeš si pořídit tonometr (přístroj k měření krevního tlaku), aby sis mohl okamžitě změřit tlak své oční koule podle a výsledek porovnat s tím, co jsi snědl.
  • Pokud máš vyšší hladiny cukru v krvi, bude se ti zvyšovat tlak.
  • Vyhýbej se kávě, pravému čaji, tabáku, alkoholu a všem špatným průmyslově zpracovaným nekvalitním potravinám. Kouření ničí oči, které jsou postiženy očním zákalem. Tabák zužuje cévy a zvyšuje tak tlak. Vyhni se kořeněným jídlům.
  • Nikdy nepij najednou velké množství jakékoliv tekutiny (džusy, voda, mléko atd.). Pij jen málo ale často  - s hodinovým odstupem. Každou hodinu jednu sklenici.
Bylinky

  • Jaborandi pochází z tropického stromu v Jižní Americe (Pilocarpus Jaborandi – mrštnoplod je strom až keř s domovem v Brazílii, Paraguaji a severní Argentině. Má lichozpeřené listy, jejichž lístky jsou poměrně dlouhé. Listy (Folium jaborandi) slouží jako surovina pro izolaci alkaloidu pilokarpinu.) Velmi účinně je používán pro léčbu glaukomu již po celá staletí. Pilokarpin snižuje vnitřní oční tlak.
  • Oregáno (dobromysl) je jednou z nejbohatších bylin na antioxidanty. 1-2 čajové lžíčky sušeného oregána zalitého půl hrnkem vroucí vody pomáhá snížit vnitřní oční tlak.
  • Plectranthus esculentus (hluchavkovitá dvouděložná rostlina) obsahuje forskolin, který také snižuje krevní tlak. Bere se po kapkách a do hodiny přinese úlevu. Nejvyšší účinek je po dvou hodinách a snižuje se po pěti hodinách.
  • Maceška také obsahuje rutin, který snižuje tlak.
  • Užitečný je také teplý nálev z fenyklu, střídavě omývat také heřmánkem a světlíkem. Je dobré také tento čaj vkapávat třikrát denně do oka po třech kapkách.
  • Čínská bylinná směs pro zelený zákal je následující – smíchej tinktury z borůvčí, pampelišky, coleum (okrasná pokojová kopřiva – solenostemon), světlík, bodlák a ginko biloba (jínan dvoulaločný) ve větší láhvi. Užívej dvakrát denně jednu čajovou lžičku této směsi po dobu tří až šesti měsíců
  • Také kořen šalvěje červenokořené (salvia mitiorrhiza) snižuje tlak uvnitř oka. Je to čínská bylina.
  • Vyhni se kanadské krevnici, což je rostlina z čeledi makovitých. Obsahuje sanguinarin (používá se do zubních past a ústních vod) a zvyšuje tlak vnitřního oka.
Další faktory
  • Pravidelné mírné cvičení venku také pomáhá snížit tlak
  • Pokud je příčinou úzkost, zvyš příjem B komplex vitamínů. Vyhni se stresu, obavám, strachu a hněvu. Pěstuj klidný, pokojný životní styl. Velké teplotní změny (jaké jsou třeba v severnějších oblastech) jsou příčinou stresu. Je velmi důležité, aby ses vyhnul stresu a stresovým situacím.
  • Vyhni se zvedání, nošení či tlačení těžkých věcí. Vyhni se zácpě. Pokud musíš tlačit, zvyšuješ tlak i uvnitř oka (to platí i pro průjmy). Vyhni se dlouhému sedění nebo stání. Pokud ležíš tváří k zemi, zvyšuje velmi tlak v svém těle. Také pokud bys stál na rukou.
  • Zvýšený krevní tlak přináší i zvýšení tlaku uvnitř oční koule. Udržuj si nízký krevní tlak!
  • Naplň si větší lavor ledovou vodou. Ponoř obě oči do vody a rychle mrkej (otevři a zavři oči) 5-10x. Odpočin si. Opakuj 2-3x. Dělej to dvakrát denně.
  • Přilož si na obě oči velmi teplý (ne horký) obklad z ručníku po dobu tří minut. Potom na 30 sekund přilož ledový obklad. Opakuj třikrát a ukonči studeným obkladem.
  • Nepoužívej své oči intenzivně pro delší období (sledování televize, práce na počítače, dlouhé čtení atd.).
  • Některé léky, zvláště proti nevolnostem zvyšují tlak uvnitř oka.
  • Ti, kteří mají zelený oční základ, by měli být velmi opatrní, protože pokaždé, když se zvýší tlak, ztrácí se nastálo zase část zrakové schopnosti. Neber to na lehkou váhu.
Akné
Kožní vyrážky jsou často způsobeny kozumací velkého množství masa, bílého cukru, denaturované mouky (ne celozrnné a čerstvě pomleté), vajíček a stimulantů (k tomu patří i koření), nebo také nedostatkem zdravé stravy jako je čerstvá zelenina, celozrnné potraviny, ovoce, ořechy a luštěniny. Kožní problémy často následují nebo se objeví při problémech s plícemi nebo tlustým střevem. Celý článek najdeš zde


Alkoholová závislost
Alkohol je dobrý podvodník: člověk se cítí šťastný, když je mu mizerně, a silný, když je slabý. Ničí to jeho játra, kazí manželství, ubližuje dětem, nabourává jeho zaměstnání, zkrátka alkohol dělá z člověka „flákače“. Celý alkoholový průmysl by měl být zakázaný, protože pouze dělá z lidi hlupáky za velké peníze. Celý článek najdeš zde


Deprese
Deprese může být zapříčiněna ztrátou milované osoby nebo zaměstnání, alergií na nějaké jídlo, hypoglykémii, problémy v prostředí, kde se nacházím, nebo období menopausy. Může to být cokoliv, co naruší u člověka význam hodnoty, stability, bezpečí nebo efektivnosti.
Čtyřicet procent lidí trpících tímto problémem má jednoho nebo oba rodiče, kteří tím také trpí. Celý článek najdeš zde


Lupy
Často se to stává těm, kteří mají mastné vlasy, jelikož takhle jsou náchylnější ke vzniku povrchového akutního nebo chronického bakteriálního prostředí na kůži.
Příčinou je, že mazové žlázy produkují více mazu. Tento maz slepuje dohromady buňky a kůži. Nadbytek produkce mazu může být způsoben nedostatkem některých z živin. Celý článek najdeš zde


Brambory
Správně biologicky pěstované brambory, nejlépe v písčité půdě, mají jemnou chuť, která připomíná ořechy, ale není tak výrazná. Brambory můžeme jíst i syrové, 3x denně, aniž by se nám zprotivily, nebo abychom jimi byli přesyceni.
Jsou-li však brambory pěstované pomocí umělých hnojiv, chutnají odporně a škrábou v krku, musí to být tedy jedině brambory z vlastní zahrádky.  Celý článek najdeš zde


Vápník a zdravé kosti
Vápník je potřeba pro stavbu a obnovu kostí a zubů. Je podstatný pro funkci srdce a svalů. Chrání před vstřebáváním radioaktivního stroncia. Je potřebný pro srážení enzymů a krve. Je velmi důležitý v těhotenství a kojení. Urychluje všechny léčivé procesy. Pomáhá udržovat vhodný soulad mezi sodíkem, draslíkem a magnéziem. Je potřebný pro léčbu osteoporosy, snižuje vysoký krevní tlak. Zklidňuje srdeční funkce a má tendenci snižovat bolest. Celý článek najdeš zde


Využití a aplikace čárklu
Čárkl je velmi účinnou pomocí při průjmech, dyspepsii, střevních problémech, nadýmání, autointoxikaci, vředech a dalších často velmi vážných problémech zažívacího ústrojí. Také velmi pomáhá při páchnoucí stolici a zácpě, pokud se smíchá s olivovým olejem. Celý článek najdeš zde


Tea Tree Oil
Olej z čajovníku má dlouhou historii tradičního použití. Australští domorodci používali čajovníkové listy na kožní rány, popáleniny a infekce tak, že rozdrtili listy a aplikovali je na postiženou oblast.. Olej z čajovníku obsahuje terpenoid, který má antiseptické a antimykotické (proti plísňové) vlastnosti. Je charakteristický vysokým obsahem aktivní látky (terpinen-4-ol),  díky němuž je čajovníkový olej tak antimikrobiální. Celý článek najdeš zde


Měsíčková mast
Měsíčková mast vyrobená doma je naprosto rozdílná od ostatních přípravků s obsahem měsíčku běžně dostupných v obchodech či lékárnách. Díky svému složení a postupu je naprosto čistá a vhodná k aplikaci na jakékoliv místo na těle (např. i na intimní partie), a taky má uchovány všechny enzymy, vitaminy a jiné látky, které zaručují její léčivý proces. Celý článek najdeš zde


Horečková koupel
Na rozdíl od ostatních způsobů léčení, umělá horečka s sebou nepřináší žádné ochlazení, šok nebo toxické reakce. Horké koupele, i když jsou třeba jen krátké, stimulují imunitní mechanismus celého těla a léčí dokonce původce horečky. Největší nárůst neutrofilních bílých krvinek nastává jednu anebo dvě hodiny po ukončení koupele. Počet lymfocytů začíná narůstat o několik hodin později (dokonce někdy až po jednom dni) a to pokračuje po několik dalších dní. Celý článek najdeš zde


Parní lázně nohou
Sedni si na židli s odhalenými nohami, zbytek těla zakryj dekou nebo jinou přikrývkou. Na nádobu s horkou vodou dej dřevěné laťky a na ně polož chodidla. Nohy zakryj přikrývkou až na zem. Takto seď asi 15 až 20 minut. Nakonec si nohy osprchuj studenou vodou.  Celý článek najdeš zde