Zvracení
Příznaky: Člověk zvrací.
Příčiny: Zvracení je návrat žaludečního obsahu skrze ústa. Ve většině případech zvracení není příčinou vážného onemocnění.
Příčinou je přejezení, konzumace špatného jídla, nedobré kombinace jídel, nadbytek alkoholu. Ale může to být i potravinová alergie, otrava, otrava jídlem nebo infekce (chřipka, Epstein - Barr virus, candida atd.). Pokud zvratky vypadají jako kávové sraženiny, obsahují velké množství krve z krvácejícího žaludečního vředu nebo rakoviny žaludku - a to je naléhavý případ. Protože rozsáhlé vnitřní krvácení může způsobit smrt. Okamžitě vyhledejte pohotovostní službu.
Pokud zvrací malá miminka a zvracení je doprovázeno teplotou a dítě nereaguje normálně, může být příčinou meningitida. Okamžitě zavolejte lékaři.
V některých případech je potřeba zvracení vyvolat, protože někdo právě snědl třeba jedovatou rostlinu, jed na krysy atd.
Přírodní léčba
Pro vyvolání zvracení: Pokud jsi snědl něco jedovatého nebo máš žlučníkový záchvat, pomůže ti dávidlo. Vypij dávivý bylinný čaj - nejlepší je asi lobelka. Když si bereš lobelkový čaj, vypij celou dávku najednou, jinak nedojde ke zvracení. Špetku lobelky dej do 200 ml vroucí vody; nech luhovat 5-10 minut pokud spěcháš (lepší je 15-20 minut). Vypij hrníček nebo dva (ne horké) a zvracej.
Další dávivé rostliny jsou bobule vavřínu, bílá vrba, broskvové listy a starček přímětník.
K zástavě zvracení: Podávej velmi malinké dávky lobelky; člověk se uklidní a zvracení ustane. Užij polévkovou lžíci výše popsaného čaje každých 15 minut, dokud není dosaženo naprostého klidu. Hrnek horkého peprmintového nebo spearmintového čaje vypitý po vyzvracení pomáhá uklidnit žaludek. Šanta kočičí a listy meduňky jsou také velmi užitečné. Použij horký obklad na žaludek nebo přilož termofor či horkou láhev na oblast břicha přes ručník.
Jedna ze starých metod potlačení zvracení jsou ledové obklady na zátylek.
Po zvracení: Několik hodin nejez, ale opatrně pij tekutiny, jak jsi schopný. Když zvracíš, ztrácíš hodně tekutin. Tak je rozhodně doplň. Pij vodu, abys nebyl dehydratován. Tekutiny by měly být průhledné: voda, slabé čaje nebo ředěné ovocné šťávy. Mléko nebo polévky by v té chvíli pro žaludek mohly být zátěží než pomocí.
Popíjej malá množství čaje z máty peprné.
Zvracení také vyplavuje minerály. Tyto se musí nahradit minerálními polévkami, což jsou vývary z kořenové zeleniny, a jablečné nebo brusinkové šťávy. Pokud piješ jen vodu, přidej do toho špetku soli. Po zvracení je důležité tekutiny popíjet, srknout si, po chvíli usrknout zase trochu. Ne je vypít na jeden hlt.
Srkej obyčejný teplý zeleninový vývar s trochou kajenského pepře (papriky). Popíjej čaje z heřmánku, kostivalu, jetele, bazalky, lékořicového kořeně nebo řebříčku obecného.
Neobyčejně účinný je zázvor. Dokáže zastavit zvracení, ranní nevolnosti nebo nevolnosti při cestování … .
Nepij studené nápoje; pro oslabený žaludek to je šok. Nepij nápoje sycené oxidem uhličitým.
Když jsi schopný jíst, jez malé porce jídel s uhlohydráty, jako je třeba rýžová polévka. Nejez tučné a přeslazené věci, protože by zůstaly příliš dlouho ve vyčerpaném žaludku.