Vaše vzkazy
Z našich článků
Domácí přírodní léčba - Seznam nemocí
Naše zdraví - Stránky o zdravém životním stylu a duchovním životě. (c) 2007    nasezdravi@seznam.cz
Další články
Hiátová hernie (hiatus hernia)


Příznaky: Hlavním příznakem je pálení žáhy. Dále to je palčivá bolest za hrudní kostí a často bolestivé říhání. Mohou vzniknout problémy s polykáním. Obsah žaludku se najednou může  vrátit do krku nebo do úst a tím způsobí pocit pálení. Člověk má pocit, že má v krku nějakou bouličku nebo jakoby se tam někde zaseklo jídlo. Někdy jsou dokonce vykašlávány krvavé hleny. Pocit na zvracení. Pocit žaludeční těžkosti po jídle. Vrací se žluč a je zvýšená tvorba žaludečních kyselin (HCl)
Dále mohou vzniknout pocity pálení v krku, ranní chrapot či respirační potíže. U dětí např. dlouhodobý kašel.

Příčiny: Skrze otvor v bránici proklouzne malá část žaludku, takže žaludek začne pracovat v oblasti hrudníku (torax) místo v oblasti břišní. Je to vlastně přesun části struktur trávicího traktu z břišní dutiny do hrudníku přes otvor v bránici.
Slabost bránice může zvětšit otvor, kde se jícen spojuje se žaludkem. To umožňuje, že žaludek tak trochu klouže. Slabost je často způsobena zvýšeným tlakem směrem vzhůru, což vzniká často díky jedné z následujících příčin: obezita, těhotenství, nádor, zvedání těžkých věcí, přejídání se, zadržování stolice nebo upnuté a stáhnuté oblečení.
Podle výzkumů má toto onemocnění v moderní společnosti skoro polovina lidí nad 40 let, ale většina o tom neví, protože se to vyskytuje jen ve slabší míře. U žen je tato nemoc čtyřikrát častější než u mužů, možná kvůli stylu oblékání.
Kyselý obsah žaludku, který se dostává do průdušnice ze širšího otvoru (hernie), často vyvolává tvoření vředů v jícnu.
Ale vředy mohou také vznikat v dvanácterníku, což je vrchní část tenkého střeva, těsně pod žaludkem. Lidé v takovém stavu mají sklon k překyselenému žaludku.
Mezi jícnem a žaludkem je jícnový svěrač. Je to kruhovitá záklopka, která se může otvírat a zavírat. Ale jeho síla je ničena léky, drogami,  tabákem (kouřeným nebo žvýkaným) nebo některými druhy potravin. Toto oslabování způsobuje, že se jídlo a kyseliny vrací zpět.
Problematickými jídly jsou káva a čokoláda (díky metylxantinu, který obsahují), kořeněná jídla, rajčata, alkohol, pepermint, spearmint (větrové příchutě z máty peprné v různých potravinách) a citrusové šťávy. Tabák a káva jsou obzvlášť silným ničidlem. Problémem může být i plnotučné mléko. Oslabení záklopky jícnu se může dostavit do 30 minut po vypití kávy. Jedno vdechnutí cigaretového kouře může snížit tlakovou schopnost svěrače jícnu na nulu. Říká se tomu, že kuřáka pálí na srdci.

Přirozená léčba: Poté, co se najíš, chvilku ještě poseď na židli. Nehrb se a nepředkláněj.
Jez výživnou stravu s dostatkem vitaminů a minerálů. Jez menší porce, nepřejídej se, to jen celý problém zhoršuje. Pokud budeš vůbec jíst večeři, jez pouze velice lehce a to 2-3 hodiny před spaním. Potrava v žaludku, pokud si hned lehneš, se snadněji může vrátit zpět. Pokud možno nevečeř vůbec a tím budeš v překonání hiátové hernie úspěšnější.
Zařaď do svého jídelníčku více vlákniny, to pomáhá do sebe nasát určité množství kyseliny.
Nepij těsně před jídlem, nebo při jídle či po jídle (až po 30 minutách), aby mohly lépe pracovat trávicí enzymy. Nejez příliš vodové polívky. Jakmile ucítíš přicházet pálení, vypij 1-2 sklenice čisté vody. Toto pomůže, aby byly žaludeční kyseliny spláchnuty zpět.
Vyhni se smaženým potravinám a tukům; zpomalují trávení. Nepoužívej pravé čaje, kávu, kolu, alkohol nebo tabák. Vyhni se rafinovaným potravinám, což je i bílá mouka a cukr a výrobky z nich. Vyhni se čokoládě, kořeněným jídlům, alkoholu, rajčatům, peprmintovým potravinám a pochutinám, plnotučnému mléku a pokud možno i citrusovým šťávám (ne citrusovým plodům).
Jez svá jídla pravidelně. Jedení mezi jídly způsobuje, že se žaludek zastaví uprostřed činnosti a začíná zase od samého začátku – ale i se vším tím, co v něm bylo již předtím natráveno.
I když nemáš žízeň, vypij několikrát denně velkou sklenici čisté vody.
Nezvedej těžké věci a nepředkláněj se víc, než nutně musíš. Těžkou práci nech až tak za 2 hodiny po jídle. Ohýbej se raději v kolenou, ne v pase, aby ses vyhnul tlaku na žaludek.
Denně se věnuj cvičení venku, abys posílil své svalstvo.
Vyhni se stresu a stresovým situacím.
Vyhni se upnutému a utaženému oblečení (pásky, gumy atd).
Bylo by vhodné podložit čelo postele o 10-15 cm, abys zabránil nočnímu refluxu jídla (vracení se zpět).

Další podpůrné léčebné prostředky: Vyhni se i kynutým a nadýmavým jídlům.
Ve vážnějších případech je dobré jíst potravu ve stavu pyré, ale dobře proslinit. U obézních osob je potřeba snížit hmotnost, čímž se výrazně zlepší celkový stav.
Některým lidem pomáhá masaž. Najdi si svými prsty konec hrudní kosti a jemným tlakem sjížděj k pupku (nemusíš až k němu). Prováděj to v leže a v klidu několikrát po sobě. Nejlépe ráno a večer. Dr. Ben Kim pacientům radí, aby si vypili pořádnou sklenici vody a poté skočili na nohy třeba ze schodů nebo z co největší výšky, z které jsou schopni bez problému skočit (s rozumem). Voda totiž zatíží žaludek a dopad na nohy často způsobí, že část žaludku, která se dostala skrze otvor v bránici, vklouzne zpět na své místo.
Všechny hořké listové typy zelenin jako třeba endivie, salát a artyčok připraveny vařením s vařenými brambory nebo s lněným olejem pomohou při snížení příznaků hiátové hernie. Lněný olej obsahuje esenciální mastné kyseliny, které naše tělo potřebuje pro mnoho metabolických funkci. Dobré je také pyré z vařené mrkve. Také salát z hlávkového zelí je velmi užitečný. Obsahuje vitamin U, který pomáhá k vyléčení vředovitých onemocnění trávicího traktu. Také čerstvá papája obsahuje enzym, který pomáhá a zvyšuje trávicí schopnosti.
Některým lidem pomáhá pít šťávu z aloe vera, která je k dostání i na našem trhu v obchodech se zdravou výživou.
Z bylinek je možno krátkodobě pít čaj z červeného jetele, kostivalu, lékořicového kořene a z listu černého rybízu či z kořene lopuchu. Pij jednotlivě a pouze po dobu jednoho týdne jeden typ čaje.
Vydáno: 6.5.2007  Sestavila Žanika
Vznik hiátové hernie, díky zvýšenému nitrobřišnímu tlaku se skrze otvor v bránici vytlačují některé žaludeční struktury. Tím se narušuje i vyprazdňování žaludku a také vzniká funkční porucha jícnového svěrače. Poté vznikají v narušené sliznici vředy.
Akné
Kožní vyrážky jsou často způsobeny kozumací velkého množství masa, bílého cukru, denaturované mouky (ne celozrnné a čerstvě pomleté), vajíček a stimulantů (k tomu patří i koření), nebo také nedostatkem zdravé stravy jako je čerstvá zelenina, celozrnné potraviny, ovoce, ořechy a luštěniny. Kožní problémy často následují nebo se objeví při problémech s plícemi nebo tlustým střevem. Celý článek najdeš zde


Alkoholová závislost
Alkohol je dobrý podvodník: člověk se cítí šťastný, když je mu mizerně, a silný, když je slabý. Ničí to jeho játra, kazí manželství, ubližuje dětem, nabourává jeho zaměstnání, zkrátka alkohol dělá z člověka „flákače“. Celý alkoholový průmysl by měl být zakázaný, protože pouze dělá z lidi hlupáky za velké peníze. Celý článek najdeš zde


Deprese
Deprese může být zapříčiněna ztrátou milované osoby nebo zaměstnání, alergií na nějaké jídlo, hypoglykémii, problémy v prostředí, kde se nacházím, nebo období menopausy. Může to být cokoliv, co naruší u člověka význam hodnoty, stability, bezpečí nebo efektivnosti.
Čtyřicet procent lidí trpících tímto problémem má jednoho nebo oba rodiče, kteří tím také trpí. Celý článek najdeš zde


Lupy
Často se to stává těm, kteří mají mastné vlasy, jelikož takhle jsou náchylnější ke vzniku povrchového akutního nebo chronického bakteriálního prostředí na kůži.
Příčinou je, že mazové žlázy produkují více mazu. Tento maz slepuje dohromady buňky a kůži. Nadbytek produkce mazu může být způsoben nedostatkem některých z živin. Celý článek najdeš zde


Brambory
Správně biologicky pěstované brambory, nejlépe v písčité půdě, mají jemnou chuť, která připomíná ořechy, ale není tak výrazná. Brambory můžeme jíst i syrové, 3x denně, aniž by se nám zprotivily, nebo abychom jimi byli přesyceni.
Jsou-li však brambory pěstované pomocí umělých hnojiv, chutnají odporně a škrábou v krku, musí to být tedy jedině brambory z vlastní zahrádky.  Celý článek najdeš zde


Vápník a zdravé kosti
Vápník je potřeba pro stavbu a obnovu kostí a zubů. Je podstatný pro funkci srdce a svalů. Chrání před vstřebáváním radioaktivního stroncia. Je potřebný pro srážení enzymů a krve. Je velmi důležitý v těhotenství a kojení. Urychluje všechny léčivé procesy. Pomáhá udržovat vhodný soulad mezi sodíkem, draslíkem a magnéziem. Je potřebný pro léčbu osteoporosy, snižuje vysoký krevní tlak. Zklidňuje srdeční funkce a má tendenci snižovat bolest. Celý článek najdeš zde


Využití a aplikace čárklu
Čárkl je velmi účinnou pomocí při průjmech, dyspepsii, střevních problémech, nadýmání, autointoxikaci, vředech a dalších často velmi vážných problémech zažívacího ústrojí. Také velmi pomáhá při páchnoucí stolici a zácpě, pokud se smíchá s olivovým olejem. Celý článek najdeš zde


Tea Tree Oil
Olej z čajovníku má dlouhou historii tradičního použití. Australští domorodci používali čajovníkové listy na kožní rány, popáleniny a infekce tak, že rozdrtili listy a aplikovali je na postiženou oblast.. Olej z čajovníku obsahuje terpenoid, který má antiseptické a antimykotické (proti plísňové) vlastnosti. Je charakteristický vysokým obsahem aktivní látky (terpinen-4-ol),  díky němuž je čajovníkový olej tak antimikrobiální. Celý článek najdeš zde


Měsíčková mast
Měsíčková mast vyrobená doma je naprosto rozdílná od ostatních přípravků s obsahem měsíčku běžně dostupných v obchodech či lékárnách. Díky svému složení a postupu je naprosto čistá a vhodná k aplikaci na jakékoliv místo na těle (např. i na intimní partie), a taky má uchovány všechny enzymy, vitaminy a jiné látky, které zaručují její léčivý proces. Celý článek najdeš zde


Horečková koupel
Na rozdíl od ostatních způsobů léčení, umělá horečka s sebou nepřináší žádné ochlazení, šok nebo toxické reakce. Horké koupele, i když jsou třeba jen krátké, stimulují imunitní mechanismus celého těla a léčí dokonce původce horečky. Největší nárůst neutrofilních bílých krvinek nastává jednu anebo dvě hodiny po ukončení koupele. Počet lymfocytů začíná narůstat o několik hodin později (dokonce někdy až po jednom dni) a to pokračuje po několik dalších dní. Celý článek najdeš zde


Parní lázně nohou
Sedni si na židli s odhalenými nohami, zbytek těla zakryj dekou nebo jinou přikrývkou. Na nádobu s horkou vodou dej dřevěné laťky a na ně polož chodidla. Nohy zakryj přikrývkou až na zem. Takto seď asi 15 až 20 minut. Nakonec si nohy osprchuj studenou vodou.  Celý článek najdeš zde