Vaše vzkazy
Z našich článků
Domácí přírodní léčba - Seznam nemocí
Naše zdraví - Stránky o zdravém životním stylu a duchovním životě. (c) 2007    nasezdravi@seznam.cz
Další články
Vydáno: 10.5.2007  Sestavila Žanika
tabulka
Horečka je náš přítel
Mudr. Agatha M. Trash


Existují tři typy horečky:
  • adaptivní – původ má v práci, podnebí, hormonech apod.
  • pyrogenní – původ má v nemoci
  • uměle vyvolaná – způsobená aplikací vnějšího tepla s cílem záměrně zvýšit teplotu
Výraz horečka znamená zvýšení teploty způsobené jakýmkoliv činitelem. Mírné zvýšení teploty samo o sobě není škodlivé, ale činitel, který ji způsobil, může být škodlivý. Pyrogenní látky, které způsobují horečku, neustále cirkulují a mají vliv na termostat v mozku.
Pyrogeny účinkují neznámým způsobem na termoregulační systém, způsobí, že tělo naruší svůj plynulý chod a začíná uchovávat teplo. Pyrogeny jsou buď opravdové toxiny anebo to jsou produkty ze zraněných buněk vstřebané do krve. Krev neustále cirkuluje, a tak změněné proteinové produkty stimulují termostat v hypothalamu, aby uvedl do chodu tělesné mechanismy uchování teploty. Proteinový rozpad a rozštípené proteinové produkty jsou vyvolané infekcemi, zhoubným bujením, zraněním nebo stresem.

Příčiny horečky:
  • Infekce – mnoho bakterií, některé viry, rickettsie, houby….
  • Rakovina – především lymfomy, ve velké míře Hodgkinova nemoc, leukémie
  • Zánik tkaniva – chemické anebo mechanické poškození, infarkt myokardu, plicní embolie
  • Přítomnost cizích proteinů v krvi – laktace, hadí uštknutí, střevní vstřebávání
  • Dehydratace – ztráta vody, nadměrné pocení, léčba teplem
  • Zvýšená činnost štítné žlázy
  • Svalová anebo chemická činnost
Horečka je pouze příznakem, ne nepřítelem. Posiluje obrané mechanismy při mnohých infekcích. Při virové infekci se produkce interferonu zvyšuje nebo snižuje podle toho, jak stoupá a klesá teplota. A tak použití léků při infekcích s cílem snížit horečku má neočekávané nevýhody.
V roce 1957 Isaacs a Lindenmann studovali odolnost na druhý virus u člověka, který už jednu virovou nemoc měl. Objevili skupinu látek, kterou nazývali interferony. Jsou to látky s malou molekulární hmotností, glykoproteiny, které produkuje virus hned na začátku infekce. Ve skutečnosti předcházejí tvorbě protilátek proti viru. A tak, když tělo ještě jen startuje buňky tvořící protilátku, interferony se už tvoří. Tyto glykoproteiny nemají specifické určení jen pro jediný typ viru, ale interferony produkované při určité nemoci jako prostředek proti všem typům virů, zatímco protilátky účinkují jedině proti tomu viru, proti kterému byli vytvořené.
Úspěšné léčení nemoci je většinou výsledkem pozornosti, kterou věnujeme maličkostem. Tyto maličkosti nejsou tajuplné, ale vyžadují energii, pozornost a důkladnost. Při léčení horeček je dobré si pamatovat, že tělesná teplota se zvyšuje dehydratací, dlouhým a namáhavým tělesným pohybem, námahou při porodu, prací v horkém prostředí, použitím různých léků a chemických látek, při rakovině, působením pyrogenů, toxinů, při poruše štítné žlázy, stresu, strachu, vzrušení atd. „Horečka z léku“ může vzniknout přijetím jakéhokoliv léku.
Teplota malého dítěte může klesnout během studené koupele až o 7 stupňů. Záchvat pláče může zapříčinit zvýšení teploty o 2-3 stupně. Někteří řečníci se zmiňují, že po několikahodinovém projevu se jejich organismus dehydratuje a jejich tělesná teplota mírně stoupá. Zdrojem tohoto typu horečky je asi činnost adrenalinu.
Některé komplikované tělesné reakce, které mají co společného s dýcháním a tvorbou moče, mohou zapříčinit, že během horečky se chloridy zadrží v těle, což způsobí zadržování vody. A právě díky tomu se může tělesná hmotnost během horečky zvýšit. Jen co horečka klesne, chloridy se ztrácejí, ledviny vylučují moč a tím klesne hmotnost.
Bylo zjištěno, že velmi horké koupele způsobují 10% úbytku krevního cholesterolu, 10ˇzvýšení cukru v krvi ale nemají žádný účinek na močovinu. Dochází při nich i k mírnému zvýšení systolického krevního tlaku a k velkému poklesu diastolického tlaku, přičemž oba jevy trvají pouze dočasně. Umělá horečka vyvolaná koupelemi anebo jinými vnějšími aplikacemi tepla má několik účinků, které jsou užitečné v boji proti nemoci.
Existují čtyři typy horečky: Nepřetržitá (kontinuální) – je zvýšená celý den; přerušované (intermitentní) – s denním dvojstupňovým kolísáním (nebo více) např. při tuberkulóze, Hodgkinově nemoci anebo kokové septikémii; povolující (remitentní) – normální, potom opět zvýšená, např. při třídenní malárii; vracející se (rekurentní) – několik dní normální teploty, za kterými následuje několik dní zvýšené teploty, např. „recidivující horečky“, brucelóza atd.
Nejlepším způsobem léčení horečky je střídání horkých a studených aplikací, horké poloviční koupele, vlažné koupele, ale zřídkakdy chladné a studené obklady. Horké aplikace aktivují bílé krvinky a imunitní systém, léčí infekci, které je příčinou horečky. Během přirozené horečky dochází k rozšíření vnitřních krevních cév a k zúžení kožních krevních cév. Studené aplikace na kůži tyto stavy stupňují, zatímco teplo má na ně opačný účinek, pomáhá k oxidaci toxinů, zvyšuje tok krve do povrchových kožních cév, kde jsou umístěny mikrofágy. Zahřívání povrchu kůže zvyšuje schopnost fagocytů ničit bacily a netoxikovat krev. Jsou to pravděpodobně tyto buňky, které vylučují specifickou látku účinkující jako silný stimulant imunitního systému, dochází ke zvýšení tvorby protilátek, takže je potom možné eliminovat větší množství bakteriálních jedů.
Jakýkoliv druh studené aplikace použité déle než 15-20 minut může zapříčinit výrazné překrvení. Násilné snížení horečky aplikováním ledové vody není většinou velmi moudré. U pacienta nejprve zkontrolujte část ramen a chodidla, či mají správnou teplotu těla, protože nízká teplota kůže může být příčinou toho, že do srdce a vnitřních orgánů bude proudit velmi mnoho krve, což je pro tyto orgány zátěží.
Dokonce i při vystoupení tělesné teploty na 40°C bude krátké vystavení horké vodní koupeli anebo přikládání teplých obkladů účinné při léčení infekce způsobené horečkou, přivede krev na povrch těla, uvolní svaly, prohloubí dýchání a sníží horečku.
Metody tělesného ochlazování, jejichž cílem je snížit horečku, mohou být pro pacienta vyčerpávající – v důsledku zimnice a dalších reakci – což oslabuje jeho sílu v boji proti nemoci. Při takových vážných nemocech, jako je třeba břišní tyfus mohou mít studené aplikace škodlivé následky.
K procesům, které pomáhá uchovávat teplo v těle patří zimnice, stahování vzpřimovačů chlupů (husí kůže) a stahování povrchových krevních cév, čehož je důsledkem, že krev směřuje z kůže do hlubších tkání. Během horečky může teplota povrchu těla, zvláště teplota prstů na nohách, zůstat na té jisté úrovní jako před horečkou anebo může být dokonce ještě nižší, zatímco vnitřní teplota se zvyšuje. Tento fenomén je způsobený zúžením krevních cév v kůži a rozšířením krevních cév v hloubce těla při uchovávání tepla. Proto je nutné během horečky vyvolat výdej tepla pomocí zvýšení teploty kůže a následnému rozšíření cév.

/// Čtěte také - Horečková koupel \\\

Rozpětí tolerance tělesné teploty je od 22,2 do 43,8°C. při teplotě od 43,8 do 44,3 °C už člověk ztrácí vědomí. Při teplotě 44,4°C ve většině tělesných buněk dochází k nezvratným proteinovým denaturacím. I při klesání teploty dochází k podobným účinkům. Mezi podmínky, které snižují tělesné teplo, patří půst, spánek a krátké aplikace tepla, které snižují produkce tepla a zvyšují vylučování tepla.

Normální tělesné teploty povrchové a vnitřní
J. H. Kellog




















Shrnuto z knihy Hydroterapia Agatha M. Trash, Advent Orion s.r.o 1995, str. 35-40.
Akné
Kožní vyrážky jsou často způsobeny kozumací velkého množství masa, bílého cukru, denaturované mouky (ne celozrnné a čerstvě pomleté), vajíček a stimulantů (k tomu patří i koření), nebo také nedostatkem zdravé stravy jako je čerstvá zelenina, celozrnné potraviny, ovoce, ořechy a luštěniny. Kožní problémy často následují nebo se objeví při problémech s plícemi nebo tlustým střevem. Celý článek najdeš zde


Alkoholová závislost
Alkohol je dobrý podvodník: člověk se cítí šťastný, když je mu mizerně, a silný, když je slabý. Ničí to jeho játra, kazí manželství, ubližuje dětem, nabourává jeho zaměstnání, zkrátka alkohol dělá z člověka „flákače“. Celý alkoholový průmysl by měl být zakázaný, protože pouze dělá z lidi hlupáky za velké peníze. Celý článek najdeš zde


Deprese
Deprese může být zapříčiněna ztrátou milované osoby nebo zaměstnání, alergií na nějaké jídlo, hypoglykémii, problémy v prostředí, kde se nacházím, nebo období menopausy. Může to být cokoliv, co naruší u člověka význam hodnoty, stability, bezpečí nebo efektivnosti.
Čtyřicet procent lidí trpících tímto problémem má jednoho nebo oba rodiče, kteří tím také trpí. Celý článek najdeš zde


Lupy
Často se to stává těm, kteří mají mastné vlasy, jelikož takhle jsou náchylnější ke vzniku povrchového akutního nebo chronického bakteriálního prostředí na kůži.
Příčinou je, že mazové žlázy produkují více mazu. Tento maz slepuje dohromady buňky a kůži. Nadbytek produkce mazu může být způsoben nedostatkem některých z živin. Celý článek najdeš zde


Brambory
Správně biologicky pěstované brambory, nejlépe v písčité půdě, mají jemnou chuť, která připomíná ořechy, ale není tak výrazná. Brambory můžeme jíst i syrové, 3x denně, aniž by se nám zprotivily, nebo abychom jimi byli přesyceni.
Jsou-li však brambory pěstované pomocí umělých hnojiv, chutnají odporně a škrábou v krku, musí to být tedy jedině brambory z vlastní zahrádky.  Celý článek najdeš zde


Vápník a zdravé kosti
Vápník je potřeba pro stavbu a obnovu kostí a zubů. Je podstatný pro funkci srdce a svalů. Chrání před vstřebáváním radioaktivního stroncia. Je potřebný pro srážení enzymů a krve. Je velmi důležitý v těhotenství a kojení. Urychluje všechny léčivé procesy. Pomáhá udržovat vhodný soulad mezi sodíkem, draslíkem a magnéziem. Je potřebný pro léčbu osteoporosy, snižuje vysoký krevní tlak. Zklidňuje srdeční funkce a má tendenci snižovat bolest. Celý článek najdeš zde


Využití a aplikace čárklu
Čárkl je velmi účinnou pomocí při průjmech, dyspepsii, střevních problémech, nadýmání, autointoxikaci, vředech a dalších často velmi vážných problémech zažívacího ústrojí. Také velmi pomáhá při páchnoucí stolici a zácpě, pokud se smíchá s olivovým olejem. Celý článek najdeš zde


Tea Tree Oil
Olej z čajovníku má dlouhou historii tradičního použití. Australští domorodci používali čajovníkové listy na kožní rány, popáleniny a infekce tak, že rozdrtili listy a aplikovali je na postiženou oblast.. Olej z čajovníku obsahuje terpenoid, který má antiseptické a antimykotické (proti plísňové) vlastnosti. Je charakteristický vysokým obsahem aktivní látky (terpinen-4-ol),  díky němuž je čajovníkový olej tak antimikrobiální. Celý článek najdeš zde


Měsíčková mast
Měsíčková mast vyrobená doma je naprosto rozdílná od ostatních přípravků s obsahem měsíčku běžně dostupných v obchodech či lékárnách. Díky svému složení a postupu je naprosto čistá a vhodná k aplikaci na jakékoliv místo na těle (např. i na intimní partie), a taky má uchovány všechny enzymy, vitaminy a jiné látky, které zaručují její léčivý proces. Celý článek najdeš zde


Horečková koupel
Na rozdíl od ostatních způsobů léčení, umělá horečka s sebou nepřináší žádné ochlazení, šok nebo toxické reakce. Horké koupele, i když jsou třeba jen krátké, stimulují imunitní mechanismus celého těla a léčí dokonce původce horečky. Největší nárůst neutrofilních bílých krvinek nastává jednu anebo dvě hodiny po ukončení koupele. Počet lymfocytů začíná narůstat o několik hodin později (dokonce někdy až po jednom dni) a to pokračuje po několik dalších dní. Celý článek najdeš zde


Parní lázně nohou
Sedni si na židli s odhalenými nohami, zbytek těla zakryj dekou nebo jinou přikrývkou. Na nádobu s horkou vodou dej dřevěné laťky a na ně polož chodidla. Nohy zakryj přikrývkou až na zem. Takto seď asi 15 až 20 minut. Nakonec si nohy osprchuj studenou vodou.  Celý článek najdeš zde