Žaludeční vředy
Příznaky: chronické pálení nebo hlodavá bolest žaludku, která často začne 45-60 minut po ukončení jídla. Vypití velké sklenice vody nebo snědení nějakého jídla často přinese úlevu. Také pomůže sníst něco zcela zásaditého. Bolest člověka často probudí kolem jedné nebo druhé hodiny v noci. Bolest pod hrudní kostí je častým příznakem vředu. Někdy vystřeluje do zad. Bolest je často považována za pálení žáhy nebo prázdný žaludek.
Dalšími příznaky mohou být bolesti hlavy, pocity dušení, bolesti v křížích, svědění a možné zvracení.
Příčiny: Žaludeční vředy jsou peptické vředy, které se objevují v žaludku. Dvanácterníkové vředy jsou peptické vředy v horní části tenkého střeva. Příčiny a léčba jsou v základě stejné. Tyto vředy mohou být zapříčiněny špatným jídlem nebo jeho nadbytkem. Mohou být také způsobeny vážným nervovým a duševním stresem. Žaludeční stěny vlévají silnou kyselinu do žaludku (kyselina chlorovodíková nebo-li HCl). Tato tekutina je potřebná k trávení bílkoviny. I když jsou žaludeční stěny bílkovinné, nejsou normálně touto tekutinou narušovány. Vředy se objevují v jícnu, ale nejčastěji se objevují v žaludku nebo tenkém střevu.
Žaludeční vředy (peptické vředy v žaludku) jsou 2˝krát častější u mužů, nejvíce ve věkové skupině 40-55 let. Dvanácterníkové vředy (peptické vředy v tenkém střevu) se vyskytují v prvních 30 centimetrech tenkého střeva a jsou zapříčiněny přemírou HCl ze žaludku. Tyto vředy jsou 4krát častější u mužů, nejvíce ve věku 25-40 let. Dvanácterníkové vředy jsou 10krát častější než žaludeční vředy.
Když tě bolí žaludek, vypij trochu citrónové šťávy. Jestliže se to ještě zhorší, máš v žaludku moc kyseliny. Hypoglykemici mají sklon k produkování přílišného množství HCl a jsou v nebezpečí mít žaludeční vředy. Jestliže zvracíš krev a nebo jestliže máš stolici vypadající jak kávová sedlina, potom ti krvácí vřed. Jsi v nebezpečí vykrvácení – jeď okamžitě do nemocnice.
Je tvá bolest zapříčiněna vředem? Zjistíš to takto: Když budeš mít bolesti, spolkni jednu polévkovou lžíci citrónové šťávy nebo jablečného octa. Jestliže bolest zmizí, nemáš dost HCl; jestliže se to ještě zhorší máš hodně překyselený žaludek.
Přírodní léčba: Pro rychlou úlevu vypij velkou sklenici vody. To zředí žaludeční kyseliny a propláchne je. Jez velmi malé porce jídla. Velmi vhodné jsou brambory. Uklidňují a mají zásaditou reakci. Vitamin U je proti vředový vitamin. Je zvláštním prostředkem na peptické vředy. Nejvíce ho má šťáva ze syrového zelí a alfalfa.
Jez hodně listové zeleniny. Jestliže máš vážnější příznaky, jez měkčí jídla (dýně, brambory, banány, atd.) Ostatní zeleninu si mixuj. Dobře uvařená bílá rýže a jáhly jsou také dobré.
Vláknina v dietních jídlech udržuje jídlo v žaludku déle a takto snižuje pravděpodobnost dvanáctníkových vředů. Doktoři v Indii léčí vředy sušenými banány. Čerstvé banány jsou také dobré. Užívej vitamin A (2000 UI), zinek (15mg) a měď (1mg).
Čeho se vyvarovat: Vyhni se všem situacím které jsou stresové. Je potřebný klid od všech problémů a obav. Nejez smažená jídla, čaj, věci obsahující kofein, sůl, čokoládu, živočišné tuky, silná koření, ani nepij sladké limonády.
Nepij kravské mléko.
Nekuř (pokud kouříš, neočekávej že se ti dobře vyléčí vředy), ani se nepohybuj v okolí těch, kdo kouří.
Sůl je žaludeční a střevní dráždidlo. Hodně slané jídlo zvyšuje riziko žaludečních (ale ne dvanáctníkových) vředů. Strava bohatá na cukr zvyšuje produkci HCl. Bílý chléb také zvyšuje produkci HCl.
Nejez mezi jídly. Zpomaluje to vyprazdňování žaludku a tudíž zvyšuje množství HCl. Neužívej prostředky neutralizující žaludeční kyselinu nebo léky proti bolesti jako třeba aspirin. To problém ještě zhorší. Plavená křída v nich obsažená zdvojnásobuje množství HCl. Většina těchto antacidů obsahuje hliník, který zapříčiňuje Alzheimerovu chorobu. Aspirin zapříčiňuje krvácení žaludku!
Další pomocné prostředky: Žvýkej jídlo důkladně a pomalu. Cvičení kompenzuje stres. Udržuj si denní program cvičení. Každý den choď na velkou stranu nebo použij očistný klystýr.
Na bolest peptického vředu použij sáček s ledem a polož ho na břicho těsně nad pupkem. Nežvýkej žvýkačky. Začne tím proces trávení. Dá výzvu tělu, aby vyloučilo enzymy do trávicího ústrojí. Jestliže není v žaludku žádné jídlo, které mají enzymy trávit, začnou potíže.
Z bylinek je dobrý heřmánek, obsahuje prospěšné bioflavonoidy. Ty zabíjejí bakterii (Helicobacter pylori), která způsobuje vředy. Po staletí se užívá lékořice k léčení zánětlivých částí zažívacího ústrojí, Produkuje sliz a bojuje proti bakterii H. pylori. Také jsou výborné borůvky, len, myrha.
Aloe Vera urychluje léčebný proces.