Pečená dýně Hokaido
Dýni nakrájíme na plátky asi 1 cm silné. Plech lehce potřeme rostlinným olejem, nakládáme dýni a jemně ji posypeme mletým závorem a dle chuti jiným kořením. Pečeme do měkka. Po vyjmutí z trouby ji potřeme sojovou omáčkou.
Špíz z dýně hokaido a sejtanu
Kousky sejtanu namočíme od nálevu ze sojové omáčky, vody, cibule a česneku a necháme uležet nejméně půl hodiny. Na špejli napichujeme střídavě dýni, sejtan, cibuli a mrkev. Takto připravený špíz klademe na vymazaný plech a podlívanou zálivkou ze sejtanu. Pečeme, až je zelenina měkká. Jako obměnu můžeme používat jakoukoliv zeleninu, např. petržel, celer či červenou řepu.
Dýňová omáčka – krémová polévka z Hokaido
Na trošce rozpáleného oleje osmahneme na drobno nakárjenou cibuli, přidáme kostičky dýně Hokaido, mírně osolíme a dochutíme špetkou mletého zázvoru. Orestujeme a zalejeme trochou vody, či zeleninového vývaru. Dusíme do měkka - asi 15-20 min. Měkkou zeleninu propasírujeme nebo rozmixujeme. Vzniklou omáčku zahustíme sojovou majonézou nebo rozmixovanými praženými slunečnicovými semínky. Dochutit můžeme kysaným zelím, sojovou omáčkou či zelenou petrželkou.
Ranní dýňová kaše
Mudr. Vladimíra Strnadelová
Cibuli nakrájíme na půlměsíčky a dáme na dno těžkého kastrolu. Na ni naklademe menší kousky dýně, zalijeme trochou vody nebo zeleninového vývaru, tak aby voda nebyla nad zeleninou a dusíme do měkka s trochou mořské soli nebo sojové omáčky. Nakonec dochutíme kysaným zelím a rozšťoucháme na kaši. Takto vzniklé pyré naklademe na rýžovou nebo jahelnou kaši. Takto vzniklé pyré naklademe na rýžovou nebo jahelnou kaši a ozdobíme petrželkou.
Pizza z dýně
Mudr. Vladimíra Strnadelová
Korpus na pizzu uděláme tak, jak jsme běžně zvyklí nebo použijme tento recept: do mísy dáme trochu vodu, hrnek celozrnné pšeničné mouky a půl hrnku pšeničného kvásku. Vše zamícháme a vypracujeme v řidší těsto. Do tohoto těsta přidáme asi hrnek uvařených měkkých obilovin (rýže, jáhly, namleté kroupy apod.). Vypracujeme těsto řídké konzistence, můžeme event. přidat trochu vlažné vody. Vymažeme a vysypeme plech, na který nalijeme vzniklé těsto a uhladíme. Dáme do vyhřáté trouby a pečeme při 150 stupních do té doby, než se těsto oddělí od okrajů plechu. Mezitím si podusíme dýni s cibulí (jako pro ranní dýňovou kaši). Dochutíme česnekem, sojovou omáčkou a uděláme pyré. Toto pyré nakládáme na připravený korpus a nahoru podle fantazie dáváme podušené kostičky mrkve, petržele, celeru nebo uvařený hrášek, fazole či čočku. Můžeme také přidat opražený a na kostičky nakrájený šejtan nebo tofu. Nakonec všechno posypeme slunečnicovými semínky a znovu zapečeme. Po vytáhnutí z trouby můžeme ještě posypat kyselým zelím.
Jáhly s dýní
Mudr. Vladimíra Strnadelová
Dýni nakrájíme na kostičky a naklademe do hrnce. Zalejeme asi třemi šálky vody, lehce posolíme. Přivedeme vodu do varu, naysepme na dýni prané jáhly a vaříme až jsou jáhly měkké a voda vyvařená (asi 20-25 minut). Pak zamícháme a vělkou naběračkou uděláme na talíři pěkné kopečky, které ozdobíme nasekanou petrželkou. Talíř doplníme luštěninou a zeleninou podle výběru a fantazie.
Zelenina s dýní
Mudr. Vladimíra Strnadelová
Nakrájíme cibuli na půlměsíčky, lehce orestujeme na trošce rostlinného oleje. Na cibuli naklademe vrstvu jemně nastrouhaného zelí, potom vrstvu na drobno nakrájené dýně a nahoru mrkev nakrájenou na sirky. Jen lehce podlijeme vodou či vývarem, přidáme špetku soli a na mírném ohni vaříme do změknutí. Podáváme s obilovinou a luštěninou.
Blanšírovaný salát
Mudr. Vladimíra Strnadelová
Na kostky nakrájíme půl šálku porku. Půl šílku hlávkového zelí. Půl šálku dýně a jednu cibuli nakrájenou na měsíčky. DO hrnce dáme trochu vody a špetku soli. Do vařící vody dáme nejprve pórek a vaříme bez pokličky asi 2-3 minuty, v létě kratší dobu. Přecedíme, vodu vrátíme na oheň a až začne znovu vařit postupujeme stejně se zelím, s dýní a nakonec povaříme cibuli. Všechnu blanšírovanou zeleninu promícháme a přidáme najemno nakrájenou cibuli. Ochutíme trochou sojové omáčky a kysaným zelím. Necháme několi minut odležet. Podobně můžeme připravit salát z různých druhů zeleniny.
Zeleninový vývar použijeme na polévku.
Koláč z dýně
Uvaříme do měkka hrnek jáhel. Vlažné jáhly smícháme s jemnou celozrnnou moukou a propacujeme na řidší těsto, které necháme chvíli odležet. Toto těsto pak klademe na vymazaný a vysypaný plech a uhladíme. Pečeme při 150 stupních až se těstolehce oddělí od krajů. Mezi tím si nakrájíme a podusíme dýni na trošce vody do měkka. Propasírujeme ji. Přidáme malou lžišku skořice, trochu zázvoru a drceného hřebíčk. Do této směsi přidáme sladěnku (nebo med či jiné sladidlo) dle chuti. Navrstvíme na upečení korpus a lehce zapečeme. Pokud jsme hodně mlsní, můžeme jako poslední vrstvu dát povařený mák s rozinkami a znovu zapéci.
Dýňová polévka
Mudr. Vladimíra Strnadelová
Nejprve uděláme vývar ze zeleniny, či mořské řasy. Do tohoto vývaru dáme vařit nakrájenou dýni (můžeme ji také předem lehce orestovat na cibulce). Vaříme do měkka, pak přidáme pokrájený porek a jen lehce necháme polévku přejít vařem. Dochutíme sojovou omáčkou nebo miso pastou. Jako obměnu můžeme použít do této polévky jakoukoli zeleninu, případně ji zahustit celozrnnými obilovinami nebo vločkami.