- Co je to čárkl (dřevěné uhlí, charcoal)
Čárkl by se měl stát základem naší domácí lékárničky a měl by být vždy po ruce jako protijed při požití různých jedů, jako čistící prostředek při infekcích nebo různých problémech organismu. Vnitřní aplikace čárklu je i významná prevence proti různým střevním infekcím. Všechny výzkumy ukazují, že použití dřevěného uhlí vnitřně i zvenku je absolutně neškodné.
Čárkl má úžasné adsorpční účinky. Malá zrníčka tohoto uhlí mají mnoho štěrbin a ploch, které na sebe vážou látky, plyny, cizí bílkoviny, jedy, chemické látky a léky. Takto je velice užitečným pomocníkem při očistě těla. Čárkl nemůže adsorbovat všechny jedy, ale může se s nimi spojit a takto je neutralizovat, jelikož čárkl se z těla stolicí vyloučí. Zde je jen něco málo z toho, jaké jedy na sebe čárkl dokáže navázat: DDT, dieldrin, strychnin, malation, aspirin, barbituráty, kokain, opium, nikotin, morfium, penicilin a siřičitany. Také mnoho anorganických chemikálií jako rtuť, fosfor, chlór, železo, olovo a stříbro.
Použití čárklu je stejně univerzální jako použití vody. I ty jsi se možná setkal s jeho průmyslovým využitím. Používá se například pro výrobu filtru pro pitnou vodu, filtrů do akvárií, v asijských zemích pro spodní izolaci domu nebo naopak ochranu před škodlivými výpary a plyny. Používá se běžně k vaření rýže v kontaminovaných oblastech. Stejně jako ve filtrech plynových masek, pro filtrování vzduchu v ponorkách, pro výrobu léků nebo cukrářských výrobků (náš starý známý pendrek:-). Rozprašování tohoto uhlí neutralizuje herbicidy.
V roce 1831 pan Touery vypil před členy Francouzské lékařské akademie 15 g strychninu (10 násobná smrtelná dávka) a stejné množství čárklu. Bez problému to přežil. Tento příklad není ojedinělý. Mnoho vědců dělalo pokusy ve zkumavkách i přímo na sobě a ověřily úžasnou schopnost dřevěného uhlí - čárklu.
Velkou překážkou při užívání čárklu jako protijedu je čaj, protože kyselina tříslová (tanin) obsažená v čaji snižuje účinnost čárklu. Tanin v mnohých bylinkových čajích sráží alkaloidy, kovy a některé glykosidy.
Čárkl se většinou získává z tvrdého dřeva pomalým spalováním za relativní nepřítomnosti kyslíku. Čárkl vyrobený z rostlinného materiálu obsahuje přes 90% uhlíku, kdežto uhlí vyrobené spalováním kostí asi jen 10%, přičemž obsahuje plno jiných škodlivých látek. Toto živočišné uhlí se hodí k odbarvování materiálů, což se hojně využívá při odbarvování cukru v cukrářském průmyslu. Komerční čárkl se většinou vyrábí ze slupek kokosového ořechu či tvrdého dřeva. Pokud je poté ještě vystaveno páře anebo vzduchu při zvýšené teplotě, zvyšuje se jeho adsorpční schopnost.
Brikety, které se používají pro pečení na uhlí nejsou dobrým zdrojem, protože při jejich výrobě se používají i různé chemické látky, které umožňují rychlé zapálení.
Doma si můžeš v nouzi použít dřevo spálené v krbu, kdy použiješ vrchní seškrábanou vrstvu. Lepší je ovšem spalovat tvrdé dřevo na volném prostranství. Když už potom jasně hoří, zakryj ho ocelovým plechem, na který navrš bláto a hlínu, čímž znemožníš přístup vzduchu. Takto se dřevo spaluje bez kyslíku. Zuhelnatělé části potom rozbij v pytli na malé kousky a ty následně můžeš rozmixovat na jemný co nejjemnější prach.
V obchodě zdravé výživy a v lékárnách můžeme sehnat tabletky, které jsou o polovinu méně účinné než najemno rozdrcený prach čárklu. Do tablety jsou totiž přidávány škroby a jiné látky, které pomáhají ke stmelení tablety. Účinnost tablety se zvýší, pokud ji před spolknutím dobře rozkoušeš.
Na čárkl nebyly zjištěny žádné alergie, jediným "problémem" je u některých lidí pozdržení stolice ve střevech a následná zácpa. Tomu se dá lehce předejít pitím většího množství vody a také pokud sníš několik lžic suchého nerozmixovaného lněného semínka, které ve střevech nabobtná, uvolní ze sebe sliz a tudíž změkčí stolici a ulehčí její průchod.
Při vnější aplikaci dej pozor při aplikaci na otevřené rány nebo čerstvě porušenou pokožku, protože pokud se porušení dostane až do dermis (vrstva pokožky), vznikne efekt jako při tetování. Proto je při takovýchto ranách lepší používat obklady jiné, například s kostivalem, anebo zvážit, zda účinek čárklu je nenahraditelný a nutný i navzdory trvalému efektu tetování:-).