Vítáme Vás na stránkách www.nasezdravi.ic.cz
Vaše vzkazy
Praktická teorie - Zdravé tělo
Z našich článků
Naše zdraví - Stránky o zdravém životním stylu a duchovním životě. (c) 2007    nasezdravi@seznam.cz
Další články

Vážně zauvažuj nad těmito nápisy


Zapřemýšlejme společně nad některými klíčovými slovy, které jako první zaujmou naši pozornost, když si prohlížíme nějakou potravinu či jiné zboží. Obvykle jsou uvedeny již v samotném názvu nebo podtextu. Většinou se jedná pouze o přitažlivý název, který je pouze relativní pravdou. Často jsou tyto názvy uváděny v angličtině, aby se tím zdůraznila jejich naprostá důvěryhodnost.

Čistý – Pure: Každý chce jíst stravu, která je čistá. Nechcete si přece do svého těla dávat zkažené nebo znečištěné potraviny. Ale čistý jako přídavné jméno napsané na nějaké potravině či produktu nemá žádný regulovaný jasně vymezený význam. Nic vám to neřekne o tom, co je uvnitř, co by tam třeba nemělo být.

Přírodní – Natural: Toto název, který je asi nejméně důvěryhodný ze všech. Zatímco „natural“ zní skvěle, říká to v podstatě velmi málo o nutriční hodnotě potraviny nebo dokonce o její vhodnosti ke konzumaci. V podstatě „natural“ nemá žádný význam, co se týká živin nebo hodnot produktu. Zákazníci věří, že „natural“ znamená, že potravina je v podstatě taková, jako jí nechala vyrůst „matka příroda“, ale to tak je zřídkakdy. A „natural“ není to samé jako „dobré a vhodné pro tebe“. Tuk, který vidíme v hamburgerech a v jiných nezdravých bufetových jídlech, je také „natural“, ale není dobrý pro vaše tepny.

Vyrobeno z – Made from: Toto jednoduše znamená, že proces výroby začal s tímto výrobkem. Například tvrzení, že je to vyrobeno z 100% kukuřičného oleje může být technicky pravdivé, a přesto to je zavádějící. Zákazníci jsou vedeni k tomu, aby věřili, že jí 100% kukuřičný olej. Představí si pole plná kukuřice pod jasnou modrou oblohou. Ale než se kukuřičný olej dostane až na pult, tak se s ním dá udělat plno věcí. Tento název ve skutečnosti znamená, že proces začal se stoprocentním kukuřičným olejem, ale během procesu mohl být ředěný nebo hydrogenovaný, čímž se stává tukem, který ucpává vaše tepny, ne ten který hladce proteče a je pro nás užitečný. Další běžná lež je „vyrobeno z přírodní …“. Toto jednoduše znamená, že proces začal s přirozeným zdrojem, ale během procesu zpracování z toho mohlo vzniknout všechno možné, ale jen ne „natural“.

Vyrobeno s čerstvým ovocem – Made with real fruit: Tento nápis je dobrým příkladem svůdného tvrzení. Zákon nevyžaduje, aby bylo uvedeno, kolik je v produktu skutečného ovoce. Tato „chlouba“ většinou převládá v přesnídávkách a jiných lehkých jídlech pro děti, které mohou obsahovat jednu nebo dvě kuličky hroznového vína a zbytek může být většinou cukr. To stejné se týká slov „vyrobeno z čerstvého ovoce“ apod.

Vyrobeno s celými zrny (z celozrnné mouky apod) – Made with whole grains: Toto je další bílá lež, která nás má vést k tomu, abychom věřili, že jíme celozrnné pečivo. Přesto na obale nemusí být podle zákona uvedeno, kolik je tam těch „celých zrn“. Hlavním složením může být rafinovaná bílá mouka a k tomu přidané pouze malé množství celozrnné. Takže potravina poté neobsahuje všechnu vlákninu a živiny, jako má opravdové celozrnné pečivo a jiné celozrnné výrobky.

Vyrobeno se zeleninou – Made with vegetables: Zde je další zavádějící výraz, který zní zdravě, ale neříká nám v podstatě nic o tom, kolik je opravdu v krabičce živin.

Bez tuku – Fat free: Například je napsáno 95% bez tuku. To znamená, že pět procent celé váhy potraviny je tuk (což se možná nezdá tak moc), přesto jeden gram tuku obsahuje 9 kalorií vzhledem ke čtyřem kaloriím obsaženým v bílkovinách nebo uhlohydrátech. Pět gramů tuku ve sto gramech masa představuje čtvrtina kalorií celé porce.

Obohaceno – Enriched:  Toto je pro nás výstraha, že se s potravinou stalo něco špatného, protože je následně potřebný proces, aby dovnitř bylo dodáno něco dobrého jako náhrada. Obohacená mouka nebo obohacený bílý chléb není tak zdravý jako jejich celozrnné protějšky.

Uzené – Smoked: Takto je legálně popsána příchuť potraviny, ne jak probíhala výroba. Zákazník si představuje, jak byla potravina přirozeně uzena v domácí udírně. Ve skutečnosti tato potravina může být uzena uměle nebo chemicky nebo pouze obsahuje uzenou příchuť a tím může být nazvána uzeným výrobkem.

Ovocná šťáva, nápoj – Fruit Drinks: Na tohle si dávejte pozor, protože takový nápoj může obsahovat jen velmi málo nebo vůbec žádnou opravdovou šťávu z ovoce. Pořádně si prohlédněte složení, abyste zjistili, co tam opravdu je. Slovo nápoj nebo-li drink nám vždy napovídá, že se nejedená o pravou 100% šťávu. Většinou je to ve skutečnosti hlavně samý cukr a voda, do které se přidá vitamin C. Takto mohou výrobci tvrdit, že produkt obsahuje hodně vitaminu C, A, E atd, ačkoliv to nemá téměř nic společného s pravou šťávou z pomeranče.

Organicky vypěstováno – Organically grown: „Organické“, „bez chemikálií“ „všechno natural“ a „bez umělých přísad a barviv“ nám říká velmi málo o nutriční hodnotě a bezpečnosti celého produktu. Věřte pouze nápisům, kdy je certifikované potvrzení organického nebo bio pěstování. To znamená, že je tento produkt pěstován bez chemických hnojiv a pesticidů a také nejsou tyto látky v hlíně obsaženy ani z předešlé sklizně.

Podobných nápisů a tvrzení je ještě celá spousta … „se sníženým obsahem soli nebo cukru“ nám může po pořádně přečtení říct asi tolik, že máme naprosto jinou představu o normálním obsahu soli nebo cukru jako má výrobce. „Bez umělých barviv a aditiv“ nám může akorát ukázat, že pod pojmem „umělé barviva“ si představujeme něco jiného než potravinářský průmysl. Proto si mnohem zodpovědněji vybírejte, nepodlehněte například fámám o potravinách např. bez cukru, kdy přítomná umělá sladidla udělají v našem těle více škody než obyčejný bílý cukr apod. Zákazník je přece pánem, který se nedá jen tak obalamutit nějakými pojmy.
A všimli jste si nového hodnocení českých potravin, Moudrá sova doporučuje? Snad to zase posune výrobky nejen nahoru cenou ale i kvalitou.


www.moudrasova.eu

Částečně převzato z amerického časopisu The Reformation Herald, Vol. 48, No. 1


Akné
Kožní vyrážky jsou často způsobeny kozumací velkého množství masa, bílého cukru, denaturované mouky (ne celozrnné a čerstvě pomleté), vajíček a stimulantů (k tomu patří i koření), nebo také nedostatkem zdravé stravy jako je čerstvá zelenina, celozrnné potraviny, ovoce, ořechy a luštěniny. Kožní problémy často následují nebo se objeví při problémech s plícemi nebo tlustým střevem. Celý článek najdeš zde


Alkoholová závislost
Alkohol je dobrý podvodník: člověk se cítí šťastný, když je mu mizerně, a silný, když je slabý. Ničí to jeho játra, kazí manželství, ubližuje dětem, nabourává jeho zaměstnání, zkrátka alkohol dělá z člověka „flákače“. Celý alkoholový průmysl by měl být zakázaný, protože pouze dělá z lidi hlupáky za velké peníze. Celý článek najdeš zde


Deprese
Deprese může být zapříčiněna ztrátou milované osoby nebo zaměstnání, alergií na nějaké jídlo, hypoglykémii, problémy v prostředí, kde se nacházím, nebo období menopausy. Může to být cokoliv, co naruší u člověka význam hodnoty, stability, bezpečí nebo efektivnosti.
Čtyřicet procent lidí trpících tímto problémem má jednoho nebo oba rodiče, kteří tím také trpí. Celý článek najdeš zde


Lupy
Často se to stává těm, kteří mají mastné vlasy, jelikož takhle jsou náchylnější ke vzniku povrchového akutního nebo chronického bakteriálního prostředí na kůži.
Příčinou je, že mazové žlázy produkují více mazu. Tento maz slepuje dohromady buňky a kůži. Nadbytek produkce mazu může být způsoben nedostatkem některých z živin. Celý článek najdeš zde


Brambory
Správně biologicky pěstované brambory, nejlépe v písčité půdě, mají jemnou chuť, která připomíná ořechy, ale není tak výrazná. Brambory můžeme jíst i syrové, 3x denně, aniž by se nám zprotivily, nebo abychom jimi byli přesyceni.
Jsou-li však brambory pěstované pomocí umělých hnojiv, chutnají odporně a škrábou v krku, musí to být tedy jedině brambory z vlastní zahrádky.  Celý článek najdeš zde


Vápník a zdravé kosti
Vápník je potřeba pro stavbu a obnovu kostí a zubů. Je podstatný pro funkci srdce a svalů. Chrání před vstřebáváním radioaktivního stroncia. Je potřebný pro srážení enzymů a krve. Je velmi důležitý v těhotenství a kojení. Urychluje všechny léčivé procesy. Pomáhá udržovat vhodný soulad mezi sodíkem, draslíkem a magnéziem. Je potřebný pro léčbu osteoporosy, snižuje vysoký krevní tlak. Zklidňuje srdeční funkce a má tendenci snižovat bolest. Celý článek najdeš zde


Využití a aplikace čárklu
Čárkl je velmi účinnou pomocí při průjmech, dyspepsii, střevních problémech, nadýmání, autointoxikaci, vředech a dalších často velmi vážných problémech zažívacího ústrojí. Také velmi pomáhá při páchnoucí stolici a zácpě, pokud se smíchá s olivovým olejem. Celý článek najdeš zde


Tea Tree Oil
Olej z čajovníku má dlouhou historii tradičního použití. Australští domorodci používali čajovníkové listy na kožní rány, popáleniny a infekce tak, že rozdrtili listy a aplikovali je na postiženou oblast.. Olej z čajovníku obsahuje terpenoid, který má antiseptické a antimykotické (proti plísňové) vlastnosti. Je charakteristický vysokým obsahem aktivní látky (terpinen-4-ol),  díky němuž je čajovníkový olej tak antimikrobiální. Celý článek najdeš zde


Měsíčková mast
Měsíčková mast vyrobená doma je naprosto rozdílná od ostatních přípravků s obsahem měsíčku běžně dostupných v obchodech či lékárnách. Díky svému složení a postupu je naprosto čistá a vhodná k aplikaci na jakékoliv místo na těle (např. i na intimní partie), a taky má uchovány všechny enzymy, vitaminy a jiné látky, které zaručují její léčivý proces. Celý článek najdeš zde


Horečková koupel
Na rozdíl od ostatních způsobů léčení, umělá horečka s sebou nepřináší žádné ochlazení, šok nebo toxické reakce. Horké koupele, i když jsou třeba jen krátké, stimulují imunitní mechanismus celého těla a léčí dokonce původce horečky. Největší nárůst neutrofilních bílých krvinek nastává jednu anebo dvě hodiny po ukončení koupele. Počet lymfocytů začíná narůstat o několik hodin později (dokonce někdy až po jednom dni) a to pokračuje po několik dalších dní. Celý článek najdeš zde


Parní lázně nohou
Sedni si na židli s odhalenými nohami, zbytek těla zakryj dekou nebo jinou přikrývkou. Na nádobu s horkou vodou dej dřevěné laťky a na ně polož chodidla. Nohy zakryj přikrývkou až na zem. Takto seď asi 15 až 20 minut. Nakonec si nohy osprchuj studenou vodou.  Celý článek najdeš zde