Praktická teorie - Zdravé tělo
Američtí vědci zkoumají možnost, že by se čokoláda využívala jako pesticid. Ačkoliv pro většinu lidí je pouze pochoutku, pro některé živočichy může mít smrtící účinky. O možném novém využití čokolády píše ve svém posledním čísle britský časopis New Scientist.
Vláda Spojených států chce nyní využít směsi kofeinu a teobrominu, které čokoláda obsahuje, napříkald ke kontrole populace kojotů.
Vzhledem k tomu, že už pouhých 240 gramů čisté tmavé čokolády může zabít psa o váze 40 kilogramů, chtějí američtí výzkumníci najít vhodné poměrné množství této látky, aby se vypořádali s kojoty. Ti působí každý rok škody na dobytku za 806 milionů Kč.
Zničující účinky čokolády na zvířata tkví především ve skutečnosti, že jejich organismus příliš pomalu rozkládá teobromin, alkaloid, jenž je v čokoládě nejvíce zastoupen. Pomalu jej rozkládají myši a ještě pomaleji psi. Pokud by ovšem tímto způsobem chtěl spáchat člověk sebevraždu, musel by sníst asi 50 kilogramů této čokolády najednou.
"Je velmi výhodné vyvíjet něco natolik selektivního. Je to více zodpovědná metoda" kontroly škodných, tvrdí v článku chemik John Johnston.
Rovněž další alkaloid obsažený v čokoládě, totiž kofein, je považován za látku pro zvířata smrtící. Vědci na Havaji vyvinuli z tohoto stimulantu pro lidský organismus sprej schopný skoncovat s dvěma druhy žab - nejen hlučnými, ale hlavně škodícími životnímu prostředí.
Některé studie také prokázaly, že extrakty z kakaa, z něhož se čokoláda vyrábí, mohou zabránit tomu, aby bakterie způsobující žaludeční vředy ve střevech vzdorovaly.
Američané chtějí používat čokoládu jako pesticid